O‘zbekistonda amaldorlarni korrupsiyaga moyilligini tekshirmoqchi
O‘zbekistonda davlat xizmatchilarining korrupsiyaga moyilligini tekshirish tizimini joriy etish tashabbusi ko‘rib chiqilmoqda. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi rahbari Akmal Burhonov ma’lum qildi.
Uning aytishicha, yangi amaliyot rahbarlik lavozimlarini egallagan shaxslar, shuningdek, kadrlar zaxirasida turgan xodimlarning korrupsiyaviy xatti-harakatlarga moyilligini baholashga qaratilgan. Asosiy maqsad — davlat xizmatiga xato yoki g‘ayriqonuniy boylik orttirish niyatida kirgan xodimlarni aniqlash hamda davlat idoralari uchun halol kadrlarni saralashdan iborat.
“Bu davlat organlariga nisbatan shaffoflik va ishonch darajasini yanada oshirish imkonini beradi,” — deya ta’kidladi Burhonov o‘zining Telegram-kanalida.

В Узбекистане хотят проверять чиновников на склонность к коррупции
В Узбекистане рассматривается инициатива по введению системы проверки государственных служащих на склонность к коррупции. Об этом сообщил глава Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов.
По его словам, новая практика будет направлена на оценку риска коррупционного поведения у лиц, занимающих руководящие должности, а также у тех, кто состоит в кадровом резерве. Главная цель — выявление сотрудников, которые попали на госслужбу по ошибке или с намерением незаконного обогащения, и отбор честных кадров для госучреждений.
«Это позволит обеспечить более высокий уровень прозрачности и доверия к государственным органам», — отметил Бурханов в своём Telegram-канале.