Sog‘liqni saqlash vazirligi xususiy klinikalar ustidan nazoratni kuchaytiradi
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi xususiy klinikalarga qo‘yiladigan litsenziya talablarini qayta ko‘rib chiqish va ularni tekshirish bo‘yicha vakolatlarini kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Bositxonova Kun.uz’ga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Bositxonovaning so‘zlariga ko‘ra, Sog‘liqni saqlash vazirligi nodavlat tibbiyot muassasalarini biznes-ombudsman bilan kelishmasdan tekshirish imkonini beruvchi hujjat loyihasi ustida ishlamoqda. Bunga Buxorodagi xususiy klinikada 11 yoshli bolaning vafot etishi, Farg‘onadagi xususiy klinikada jarrohlik amaliyotidan keyin prokuratura xodimi o‘limi bo‘yicha tekshiruv kabi fojiali holatlar ko‘paygani sabab bo‘lgan.
Bositxonovaning ta’kidlashicha, Sog‘liqni saqlash vazirligi litsenziyalash shartlarini qayta ko‘rib chiqib, tibbiyot muassasalariga oddiy tadbirkorlik subyekti sifatida emas, balki inson hayoti uchun mas’ul bo‘lgan tashkilot sifatida qaramoqda. Uning ta’kidlashicha, Sog‘liqni saqlash vazirligi faqat biznes-ombudsman orqali tekshirish tashabbusi bilan chiqishi mumkin bo‘lgan amaldagi tartib vazirlik imkoniyatlarini jiddiy cheklaydi.
2024-yil avgust holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda 9200 ga yaqin xususiy tibbiyot muassasasi ro‘yxatga olingan.

Минздрав усилит контроль за частными клиниками
Министерство здравоохранения Узбекистана рассматривает возможность пересмотра лицензионных требований к частным клиникам и расширения своих полномочий по их проверке. Об этом в интервью Kun.uz сообщила заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова.
По словам Баситхановой, Минздрав работает над проектом документа, который позволит проводить проверки негосударственных медицинских учреждений без согласования с бизнес-омбудсманом. Это решение вызвано участившимися трагическими случаями, такими как смерть 11-летнего ребенка в частной клинике в Бухаре и проверка по факту гибели сотрудника прокуратуры после операции в частной клинике в Фергане.
Баситханова подчеркнула, что Минздрав пересматривает условия лицензирования, чтобы рассматривать медицинские учреждения не как обычные субъекты предпринимательства, а как организации, несущие ответственность за человеческую жизнь. Она отметила, что действующий порядок, при котором Минздрав может инициировать проверку только через бизнес-омбудсмана, серьёзно ограничивает возможности министерства.
По данным на август 2024 года, в Узбекистане зарегистрировано около 9200 частных медицинских учреждений.