O‘zbekistonda vijdon erkinligi konsepsiyasi loyihasi muhokama qilindi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida 3-fevral kuni vijdon erkinligini ta’minlash konsepsiyasi va din sohasidagi davlat siyosati loyihasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Tadbirda OAV vakillari ishtirok etib, hujjatning ahamiyati haqida Spiker o‘rinbosari Rahimjon Hakimov batafsil ma’lumot berdi.
Qayd etilganidek, bir guruh deputatlar tashabbusi bilan ilgari surilgan mazkur loyiha 31 yanvar kuni Qonunchilik palatasining yalpi majlisida birinchi o‘qishda qabul qilinib, 10 fevralga qadar davom etadigan jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi. Bugungi kunga qadar fuqarolardan 200 dan ortiq taklif va mulohazalar kelib tushdi.
Konsepsiya diniy sohadagi siyosatning mohiyati, maqsadlari va amalga oshirish mexanizmlarini belgilaydi. Xalq madaniyati va axloqini shakllantirishda diniy qadriyatlarning roliga alohida e’tibor qaratilgan. Hujjatda vijdon erkinligi faqat dunyoviy davlatdagina to‘liq amalga oshirilishi mumkinligi ta’kidlangan, shuningdek, yangilangan Konstitutsiya talablarini hisobga olgan holda asosiy tushunchalarning aniq ta’riflari mavjud.
Konsepsiyani ishlab chiqishda xalqaro standartlar, jumladan, Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt va YEXHT hujjatlari o‘rganildi. Muhokama davomida deputatlar Konsepsiya diniy sohada yangi cheklovlarni joriy etmasligini, aksincha, fuqarolarning huquqlarini mustahkamlab, davlatning majburiyatlarini aniqlashtirishini ta’kidladilar.
Hujjatning muhim elementi uning qoidalari ijrosi ustidan parlament nazoratini ta’minlashdan iborat. Buning uchun Oliy Majlis huzurida maxsus komissiya tuzish rejalashtirilmoqda. Konsepsiyaning qabul qilinishi mamlakatda qonun ustuvorligi, ijtimoiy hamjihatlik, diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlashi kutilmoqda.

В Узбекистане обсудили проект концепции свободы совести
В Законодательной палате Олий Мажлиса 3 февраля состоялась пресс-конференция, посвящённая проекту концепции обеспечения свободы совести и государственной политики в сфере религии. В мероприятии приняли участие представители СМИ, а подробную информацию о значении документа представил заместитель Спикера Рахимжон Хакимов.
Как отмечалось, 31 января на пленарном заседании Законодательной палаты данный проект, инициированный группой депутатов, был принят в первом чтении и вынесен на общественное обсуждение, которое продлится до 10 февраля. На сегодняшний день уже поступило более 200 комментариев и предложений от граждан.
Концепция определяет суть, цели и механизмы реализации политики в религиозной сфере. Особое внимание уделено роли религиозных ценностей в формировании культуры и нравов народа. Документ подчёркивает, что свобода совести может быть полностью реализована только в светском государстве, а также содержит чёткие определения ключевых понятий с учётом требований обновлённой Конституции.
При разработке концепции были изучены международные стандарты, включая Международный пакт о гражданских и политических правах и документы ОБСЕ. В ходе обсуждения депутаты отметили, что концепция не вводит новых ограничений в религиозной сфере, а наоборот, закрепляет права граждан и уточняет обязательства государства.
Важным элементом документа является обеспечение парламентского контроля за реализацией его положений. Для этого при Олий Мажлисе планируется создать специальную комиссию. Ожидается, что принятие концепции укрепит верховенство закона, социальную солидарность, религиозную толерантность и межнациональное согласие в стране.