O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlarida transyog‘lar miqdorini nazorat qilish yo‘lga qo‘yiladi
O‘zbekistonda Jahon savdo tashkiloti (JST) standartlarini inobatga olgan holda oziq-ovqat mahsulotlarida transyog‘lardan foydalanishni tartibga soluvchi sanitariya me’yorlarini joriy etish ko‘zda tutilmoqda. Bu chora-tadbirlar jamoatchilik muhokamasiga taqdim etilgan Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili doirasida “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha prezident farmoni loyihasida nazarda tutilgan.
Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi ustidan nazoratni kuchaytirish maqsadida 2025-yil 1-iyulga qadar Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi laboratoriyalari transyog‘larni tahlil qilish uskunalari bilan jihozlanadi. 2025-yil 1-avgustga qadar esa mahsulotlardagi ruxsat etilgan darajani tartibga soluvchi sanitariya qoidalari va me’yorlari xalqaro standartlarga muvofiqlashtirilib, joriy etiladi.

В Узбекистане начнут контролировать содержание трансжиров в продуктах питания
В Узбекистане планируется ввести санитарные нормы, регулирующие использование трансжиров в продуктах питания, с учетом стандартов Всемирной торговой организации (ВТО). Эти меры предусмотрены в проекте указа президента о реализации Стратегии «Узбекистан—2030» в рамках Года охраны окружающей среды и зелёной экономики, который вынесен на общественное обсуждение.
В целях повышения контроля за качеством и безопасностью продуктов питания до 1 июля 2025 года лаборатории Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья будут оснащены оборудованием для анализа трансжиров. А к 1 августа 2025 года санитарные правила и нормы, регулирующие их допустимый уровень в продуктах, приведут в соответствие с международными стандартами.