Zokir Ishpo‘latov Suv obyektlarini ekspluatatsiya qilish agentligiga rahbar etib tayinlandi
Zokir Ishpo‘latov Suv xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari hamda Suv xo‘jaligi obyektlaridan foydalanish agentligi direktori lavozimiga tayinlandi. Qaror O‘zbekiston Prezidenti tomonidan tasdiqlangani haqida vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Bundan oldin Ishpo‘latov Vazirlar Mahkamasi kotibiyatida bosh mutaxassis lavozimida faoliyat yuritib, investitsiyalar, eksport, savdo, shuningdek, qishloq va suv xo‘jaligi masalalarini nazorat qilgan.
Yangi lavozimda u muhim vazifalarni bajarishi lozim bo‘ladi, jumladan, suv yetkazib berish limitlari va jadvallariga qat’iy amal qilish, suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish, nasos stansiyalari ishini takomillashtirish va elektr energiyasi iste’moli darajasini pasaytirish kabi masalalarni hal etish.

Зокир Ишпулатов возглавил Агентство по эксплуатации водных объектов
Зокир Ишпулатов назначен заместителем министра водного хозяйства и директором Агентства по эксплуатации объектов водного хозяйства. Решение было утверждено президентом Узбекистана, сообщает пресс-служба ведомства.
Ранее Ишпулатов занимал пост главного специалиста в секретариате Кабинета министров, где курировал вопросы инвестиций, экспорта, торговли, а также сельского и водного хозяйства.
На новой должности ему предстоит решать ключевые задачи, включая строгое соблюдение лимитов и графиков подачи воды, повышение эффективности использования водных ресурсов, оптимизацию работы насосных станций и снижение уровня потребления электроэнергии.