“Hamdo‘stlik farzandlari” forumi G‘alabaning 80 yilligi sharafiga Belarusda o‘tkaziladi
2025-yilda Belarus Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan “Hamdo‘stlik farzandlari” 10-yubiley xalqaro forumiga mezbonlik qiladi. Tadbirning asosiy e’tibori ajdodlar jasorati xotirasini asrash va MDH mamlakatlarining yosh avlodlari o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashga qaratiladi.
Loyiha bolalar va yoshlar qo‘shnichilik va hamkorlik ruhini rivojlantira oladigan xalqaro maydon sifatida mo‘ljallangan. Yubiley forumining mavzusi “G‘alabaning 80 yilligi: xotira va avlodlar birligi” bo‘ladi. Ishtirokchilar muhim yodgorlik joylarni ziyorat qilishadi, faxriylar bilan uchrashishadi va tarixning qahramonona sahifalari haqida ko‘proq ma’lumot olishadi.
Forum 2011-yildan beri o‘tkazib kelinmoqda va uning dasturi har yili MDH mamlakatlari maktab o‘quvchilarini birlashtiradi. 2021-yilda tadbir Rossiyada, 2023-yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tdi. Belarusda yosh delegatlar o‘z mamlakatlarining milliy an’analarini namoyish etadilar, faol fuqarolik pozitsiyasini rivojlantirish va dunyoga mas’uliyatli munosabatni shakllantirishga qaratilgan madaniy hamda ta’lim loyihalarida ishtirok etadilar.

Форум «Дети Содружества» пройдёт в Белоруссии в честь 80-летия Победы
В 2025 году Белоруссия примет юбилейный 10-й Международный форум «Дети Содружества», посвящённый 80-летию Победы в Великой Отечественной войне. Основной акцент мероприятия будет сделан на сохранении памяти о подвиге предков и укреплении дружбы между молодыми поколениями стран СНГ.
Проект задуман как интернациональная площадка, где дети и молодёжь смогут развивать дух добрососедства и сотрудничества. Темой юбилейного форума станет «80-летие Победы: память и единство поколений». Участники посетят знаковые мемориальные места, встретятся с ветеранами и узнают больше о героических страницах истории.
Форум проводится с 2011 года, и его программа ежегодно объединяет школьников из стран СНГ. В 2021 году мероприятие прошло в России, в 2023 — в Узбекистане. В Белоруссии юные делегаты представят национальные традиции своих стран, примут участие в культурных и образовательных проектах, направленных на развитие активной гражданской позиции и формирование ответственного отношения к миру.