O‘zbekiston va AQSH hamshiralarni tayyorlashda hamkorlik qiladi
O‘zbekiston Migratsiya agentligi va “New Future Success Academy” xalqaro o‘quv markazi AQShda ishlash uchun tibbiyot kadrlarini tayyorlash sohasida hamkorlik qilishga kelishib oldi. Agentlik direktor o‘rinbosari Azim Husanov markazning boshqaruvchi menejeri Fozilbek Xonxo‘jayev bilan uchrashuv o‘tkazdi va uning yakunida memorandum imzolandi.
Muhokamaning asosiy mavzusi O‘zbekistonda hamshiralarni Amerika standartlari bo‘yicha test sinovlariga tayyorlash markazini ochish, shuningdek, MDH va qo‘shni davlatlarda yagona bo‘lishi mo‘ljallangan imtihon markazini tashkil etish bo‘ldi. Tanlovdan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlar 2030-yilgacha 1 milliondan ortiq hamshiraga ehtiyoj bo‘lishi kutilayotgan AQShda ish topish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Yuqori malakali mutaxassislar uchun har yili 44 mingta ishchi vizasi ajratiladi.
Imzolangan memorandum tibbiyot sohasidagi o‘zbekistonlik mutaxassislarni xorijda ishlashga tayyorlash bo‘yicha hamkorlikda ish olib borishga asos yaratadi.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilda O‘zbekistonda tibbiyot xodimlarining, ayniqsa, yuqori malakali mutaxassislar va chekka hududlarda ishlaydigan shifokorlarning ish haqi oshdi. Oliy toifali hamshiralar o‘rtacha 2,5-5 mln so‘m (ustamalar bilan) maosh olishgan. Qidiruv xizmatlaridagi takliflarga ko‘ra, kichik tibbiyot xodimlarining ish haqi uncha ko‘p oshmagan, 2025-yilda hamshiralarga eng ko‘pi bilan 3,5-4 million so‘m taklif qilinmoqda.

Узбекистан и США будут сотрудничать в подготовке медсестер
Агентство по миграции Узбекистана и международный учебный центр New Future Success Academy договорились о сотрудничестве в сфере подготовки медицинских кадров для работы в США. Заместитель директора Агентства Азим Хусанов провел встречу с управляющим менеджером центра Фазылбеком Ханходжаевым, по итогам которой был подписан меморандум.
Главной темой обсуждения стало открытие в Узбекистане центра подготовки медсестер к тестированию по американским стандартам, а также создание экзаменационного центра, который, как планируется, станет единственным в своем роде в странах СНГ и соседних государствах. Успешно прошедшие отбор кандидаты смогут претендовать на трудоустройство в США, где до 2030 года прогнозируется потребность в более чем 1 миллионе медсестер. Ежегодно для высококвалифицированных специалистов выделяется 44 тысячи рабочих виз.
Подписанный меморандум закладывает основу для совместной работы по подготовке узбекских специалистов в области медицины к работе за рубежом.
Напомним, в 2023 году в Узбекистане зарплаты медработников росли, особенно у высококвалифицированных специалистов и работающих в отдаленных районах. Медсестры высшей категории получали в среднем 2,5-5 млн сумов (с надбавками). Судя по предложениям на поисковых сервисам, зарплаты младшего медперсонала не сильно выросли, в 2025 году медсестрам предлагают максимум 3.5-4 млн сумов.