O'zbekiston va BMT gender zo'ravonligiga qarshi qo'shma ishlarni muhokama qildi
Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva BMTning O’zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Mahl bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O’zbekiston va BMT birgalikda amalga oshirayotgan muvaffaqiyatli loyihalar hamda kelajakda ularni rivojlantirish rejalari muhokama qilindi. Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, inson huquqlari va gender tengligi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. "Gender zo’ravonligiga qarshi 16 kunlik faol harakatlar“tashabbusi ustida ishlash rejasi taklif qilindi. Bundan tashqari, BMT ko’magida mahalliy Kengashlar faoliyatini yaxshilash uchun o’quv dasturlari ishlab chiqiladi.
Tadbir yakunida Mahl xonim O’zbekistonda barcha sohalarda jadal islohotlar amalga oshirilayotgani, boshqa mamlakatlar uchun namuna bo’lib xizmat qilayotgan ochiqlik siyosati tufayli yuqori natijalarga erishilayotganini alohida ta’kidladi.

Узбекистан и ООН обсудили совместную работу против гендерного насилия
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева встретилась с постоянным координатором ООН в Узбекистане Сабиной Махл.
На встрече обсудили успешные проекты, которые Узбекистан и ООН реализуют совместно, а также планы по их развитию в будущем. Особое внимание уделили вопросам достижения Целей устойчивого развития, правам человека и гендерному равенству. Был предложен план работы над инициативой «16 дней активных действий против гендерного насилия». Кроме того, при поддержке ООН будут разработаны учебные программы для улучшения работы местных кенгашей.
В завершение мероприятия госпожа Махл особо отметила, что в Узбекистане проводятся динамичные реформы во всех сферах, и высокие результаты достигаются благодаря политике открытости, что служит примером для других стран.