O'zbekistonda uy hayvonlarining yagona reyestrini yaratish taklif qilindi
Yangi qonun loyihasi uy hayvonlarini hisobga olish, ularning yuqumli kasalliklarining oldini olish va mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo’yicha yagona davlat siyosatini o’rnatishga qaratilgan.
Qonun loyihasiga ko’ra, yagona elektron ma’lumotlar bazasini o’z ichiga olgan hayvonlarni ro’yxatga olish tizimini yaratish rejalashtirilgan. Ushbu tizim har bir hayvonning zoti va sog’lig’i haqida ma’lumotni saqlaydi. Shuningdek, qonunda identifikatsiya qilish va ro’yxatdan o’tkazish bilan shug’ullanadigan mutaxassislarning, shuningdek tegishli atributlarni ishlab chiqaruvchilar va hayvonlar egalarining huquq va majburiyatlari ko’rsatilgan.
Taklif etilayotgan tizimning asosiy afzalliklaridan biri, qonun loyihasi mualliflarining fikriga ko’ra, oziq-ovqat xavfsizligini oshirishdir. Xususan, identifikatsiya go’sht va boshqa oziq-ovqatlarni oladigan qoramol, qo’y, echki, cho’chqa, ot va tuya kabi hayvonlar uchun amalga oshiriladi. Bundan tashqari, epizootik xavfsizlik uchun itlar, Mushuklar va eshaklarni aniqlash ham rejalashtirilgan. Qonunning qabul qilinishi ichki va tashqi bozorlarda chorvachilik mahsulotlarini ishlab chiqarishni bashorat qilishga yordam beradigan, shuningdek, ushbu mahsulotlar sifatini nazorat qilishni ta’minlaydigan to’liq ma’lumotlar bazasini saqlash imkoniyatini yaratadi. Hayvonning egasi unga bo’lgan huquqlariga va undan foydalanishning qonuniyligiga ishonch hosil qilishi mumkin.
Faol muhokamalardan so’ng qonun loyihasi birinchi o’qishda qabul qilindi. Deputatlarning ta’kidlashicha, yangiliklar epizootik farovonlikni mustahkamlashga va bozorlarni sifatli mahsulotlar bilan ta’minlashga yordam beradi.

В Узбекистане предложили создать единый реестр домашних животных
Новый законопроект направлен на установление единой государственной политики по учёту домашних животных, профилактике их инфекционных заболеваний и обеспечению безопасности продовольственной продукции в стране.
Согласно законопроекту, планируется создание системы регистрации животных, которая будет включать единую электронную базу данных. В этой системе будут храниться сведения о породе и состоянии здоровья каждого животного. Также в законе прописаны права и обязанности специалистов, которые будут заниматься идентификацией и регистрацией, а также производителей соответствующих атрибутов и владельцев животных.
Одним из главных преимуществ предлагаемой системы, по мнению авторов законопроекта, является повышение безопасности продовольственной продукции. В частности, идентификация будет проводиться для таких животных, как крупный рогатый скот, овцы, козы, свиньи, лошади и верблюды, от которых получают мясо и другие продукты. Кроме того, в целях эпизоотической безопасности планируется также идентифицировать собак, кошек и ослов. Принятие закона создаст возможность вести полную базу данных, которая поможет прогнозировать производство животноводческой продукции на внутреннем и внешнем рынках, а также обеспечит контроль за качеством этой продукции. Владелец животного сможет быть уверенным в своих правах на него и в законности его использования.
После активных обсуждений законопроект был принят в первом чтении. Депутаты отметили, что нововведения будут способствовать укреплению эпизоотического благополучия и обеспечению рынков качественной продукцией.