O’zbekiston va Xitoy ayollarni qo’llab-quvvatlash bo’yicha qo’shma loyihalar ishlab chiqadi
Oliy Majlis delegatsiyasi Senat Raisi Tanzila Norboyeva boshchiligida Xitoy Xalq Respublikasiga rasmiy tashrif bilan yo‘l oldi.
Tanzila Norboyeva Xitoy Xalq Siyosiy Maslahat Kengashi Umumxitoy Qo‘mitasi raisi Van Xunin bilan uchrashdi. Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston va Xitoy rahbarlari sa’y-harakatlari tufayli davlatlar o‘rtasidagi munosabatlar yangi bosqichga chiqqanini ta’kidladilar. Parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash, do‘stlik guruhlari faoliyatini faollashtirish hamda ikki davlat mintaqalari, jumladan, mahalliy vakillik organlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish zarurligi qayd etildi.
Iqtisodiyot, energetika, ta’lim, turizm, qishloq xo‘jaligi va ekologiya sohalarida hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xitoy Xalq Vakillari Umumxitoy Majlisi Doimiy qo‘mitasi raisi Chjao Letsi bilan bo‘lgan uchrashuvda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida strategik munosabatlar, jumladan, parlamentlararo muloqot mustahkam ekani tasdiqlandi.
Norboyeva, shuningdek, Umumxitoy Ayollar Federatsiyasi raisi Shen Itsin bilan uchrashdi. Shen Itsin bilan birgalikda ayollarning jamiyatdagi faol ishtiroki, iqtisodiyotdagi roli hamda onalar va bolalar salomatligi masalalarida hamkorlikni rivojlantirish muhokama qilindi. Ayollarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shma loyihalar va tajriba almashish dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Китай разработают совместные проекты по поддержке женщин
Делегация Олий Мажлиса во главе с Председателем Сената Танзилой Нарбаевой отправилась в Китайскую Народную Республику с официальным визитом.
Танзила Нарбаева встретилась с главой Всекитайского комитета Народного политического консультативного совета Ван Хунином. В ходе встречи обе стороны отметили, что благодаря усилиям лидеров Узбекистана и Китая отношения между странами достигли нового уровня. Было подчёркнуто, что необходимо продолжать укреплять межпарламентские связи, активизировать работу групп дружбы и наладить взаимодействие между регионами обеих стран, включая местные представительные органы.
Обсуждались перспективы сотрудничества в экономике, энергетике, образовании, туризме, сельском хозяйстве и экологии. Во время встречи с Председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лецзи было подтверждено, что между Узбекистаном и Китаем налажены прочные стратегические отношения, включая межпарламентский диалог.
Нарбаева также встретилась с председателем Всекитайской федерации женщин Шэнь Ицинь. Совместно с госпожой Ицинь были рассмотрены вопросы активного участия женщин в жизни общества, их роли в экономике, а также сотрудничества по вопросам здоровья матерей и детей. Достигнуто соглашение о проведении программ обмена опытом и реализации совместных проектов, направленных на поддержку женщин.