O‘zbekistonda yangi uy-joy sotib olishda mablag‘ning bir qismini qaytarish tizimini joriy etish, shuningdek, ipoteka rasmiylashtirishda fuqarolarning chet eldagi daromadlarini hisobga olish rejalashtirilmoqda. Ushbu tashabbuslar Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ipoteka krediti masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Davlat rahbarining aytishicha, chet elda ishlab yurgan ko‘plab mehnat muhojirlarining ipoteka krediti olishda qiyinchiliklarga duch kelayotgani kuzatilmoqda. Buning asosiy sababi ularning O‘zbekistonda rasmiy daromadi yo‘qligi hisoblanadi. Shu munosabat bilan Prezident olti oy ichida muhojirlar daromadini hisobga olish tizimini yaratish bo‘yicha topshiriq berdi. Bu tizim ularning ipoteka rasmiylashtirishda mamlakatga muntazam yuborayotgan pul o‘tkazmalarini inobatga olish imkonini beradi.
Bundan tashqari, birlamchi uy-joy bozorida xaridlarni rag‘batlantirish uchun fuqarolarga to‘langan summaning bir qismini keshbek shaklida qaytarish taklif etiladi. Bu nafaqat uy-joy xarid qilishni arzonlashtiradi, balki ko‘chmas mulk bozoridagi yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirishga ham yordam beradi, deb ta’kidlanmoqda davlat rahbari matbuot xizmatida.
2025-yilda uy-joy dasturlarini moliyalashtirish uchun 15,5 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Qo‘shimcha ravishda banklar 10 trillion so‘m, Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi esa yana 2,3 trillion so‘m ajratadi.

Покупателям новостроек обещают кэшбэк
В Узбекистане планируют внедрить систему возврата части средств при покупке нового жилья, а также учитывать зарубежные доходы граждан при оформлении ипотеки. Эти инициативы озвучил президент Шавкат Мирзиёев на совещании, посвящённом вопросам ипотечного кредитования.
По словам главы государства, многие трудовые мигранты, работающие за пределами страны, сталкиваются с трудностями при получении ипотечных кредитов. Основная причина — отсутствие официального дохода в Узбекистане. В связи с этим президент поручил в течение полугода создать систему учёта доходов мигрантов, которая позволит учитывать их регулярные денежные переводы в страну при оформлении ипотеки.
Кроме того, для стимулирования покупок на первичном рынке жилья гражданам предложат возврат части уплаченной суммы в виде кэшбэка. Это не только сделает покупку жилья более доступной, но и поможет снизить долю теневой экономики на рынке недвижимости, отмечают в пресс-службе главы государства.
На 2025 год предусмотрено выделение 15,5 трлн сумов на финансирование жилищных программ. Дополнительно банки выделят 10 трлн сумов, а Компания по рефинансированию ипотеки — ещё 2,3 трлн сумов.