Sog‘liqni saqlash vazirligi aholini tinchlantirdi: O‘RVI kasallanishining ko‘payishi — tabiiy jarayon
Sog‘liqni saqlash vazirligi fuqarolarni yangi virus haqidagi mish-mishlar tufayli vahimaga tushmaslikka chaqirib, nafas yo‘llari infeksiyalari bilan kasallanishning mavsumiy ko‘payishi oddiy holat ekanligini ta’kidladi. Mutaxassislarning tushuntirishicha, bir necha hafta oldin yuz bergan keskin sovush binolardagi havo almashinuvini pasaytirgan, bu esa havodagi viruslar miqdorining oshishiga olib kelgan. O‘z navbatida, bu O‘RVI va gripp kabi kasalliklarning ko‘payishiga sabab bo‘lgan.
O‘tkir respirator virusli infeksiyalarning alomatlari orasida burunda qichishish, hid bilishning pasayishi, aksirish, tumov, shuningdek tomoqda qichish va og‘riq, ovozning bo‘g‘iqlashuvi hamda quruq yo‘tal mavjud. Sog‘ayish davrida balg‘am ajralishi va yo‘tal paytidagi og‘riqning kamayishi kuzatilishi mumkin. Bunday kasalliklarni keltirib chiqaruvchi ehtimoliy omillar qatoriga gripp, paragripp, rinoviruslar, adenoviruslar va koronavirus kiradi.
“Yangi viruslar” haqidagi mish-mishlarga kelsak, Sog‘liqni saqlash vazirligi vakili Nurmat Otabekov koronavirus o‘zgarishlari tabiiy jarayon ekanligini ta’kidladi. Bugungi kunda ushbu virusning 45 mingdan ortiq o‘zgarishlari ma’lum, ammo ularning atigi 10-15 tasi kasallikka sabab bo‘lgan. Otabekov o‘zgarishlar tufayli vahimaga tushmaslikka va viruslardagi bu o‘zgarishlarga xotirjam munosabatda bo‘lishga chaqirdi.

Минздрав успокоил население: рост заболеваемости ОРВИ — естественный процесс
Министерство здравоохранения призвало граждан не паниковать из-за слухов о новом вирусе, отметив, что сезонный рост заболеваемости респираторными инфекциями — это нормальное явление. Специалисты объяснили, что резкое похолодание, которое произошло несколько недель назад, снизило вентиляцию в помещениях, что способствовало повышенной концентрации вирусов в воздухе. Это, в свою очередь, привело к увеличению случаев заболеваний, таких как ОРВИ и грипп.
Симптомы острых респираторных вирусных инфекций включают зуд в носу, снижение обоняния, чихание, насморк, а также першение и боль в горле, осиплость голоса и сухой кашель. В период выздоровления может появляться отхаркивание мокроты и уменьшение болей при кашле. Среди возможных возбудителей таких заболеваний — вирусы гриппа, парагриппа, риновирусы, аденовирусы и коронавирус.
Что касается слухов о «новых вирусах», Нурмат Атабеков, представитель Минздрава, подчеркнул, что мутации коронавируса — это естественный процесс. На сегодняшний день известно о более чем 45 тысячах мутаций этого вируса, однако только 10–15 из них вызвали заболевания. Атабеков призвал не создавать панику из-за мутаций и спокойно относиться к этим изменениям в вирусах.