Samarqand delegatsiyasi Xitoy bilan aloqalarni mustahkamladi
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev rahbarligidagi delegatsiya Xitoyga amaliy tashrif bilan borib, Guandun provinsiyasi rahbarlari va tadbirkorlari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Mazkur tashrif 2023-yil may oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va XXR Raisi Si Szinpin tomonidan imzolangan O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirish dasturini amalga oshirishda muhim qadam bo‘ldi. Ushbu dastur 2027-yilgacha bo‘lgan davrni qamrab olgan bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Tyanjin shahrida investitsiya, savdo va sayyohlik biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tomon vakillari hududlarning iqtisodiy salohiyati va investitsiya imkoniyatlarini muhokama qildilar. Adiz Boboyev xitoylik investorlarni O‘zbekistonga jalb etishda ko‘maklashish va amaldagi qonunchilik doirasida qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Forum doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar ham o‘tkazilib, unda Samarqand va Guandun tadbirkorlari qo‘shma loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishdilar. Bundan tashqari, Samarqand viloyati tuman va shahar hokimlari xitoylik hamkasblari va ishbilarmonlar bilan alohida muzokaralar olib bordilar. Bu esa hududlararo aloqalarni mustahkamlash va kelajakdagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish imkonini berdi.

Самаркандская делегация укрепила связи с Китаем
Делегация Самаркандской области во главе с исполняющим обязанности хокима Адизом Бобоевым посетила Китай с рабочим визитом, в рамках которого состоялся ряд встреч с руководителями и предпринимателями провинции Гуандун.
Визит стал важным шагом в реализации Программы развития всестороннего стратегического партнёрства между Узбекистаном и Китаем, подписанной в мае 2023 года Президентом Шавкатом Мирзиёевым и председателем КНР Си Цзиньпинем. Эта программа охватывает период до 2027 года и направлена на укрепление сотрудничества двух стран.
В городе Тяньцзинь прошёл инвестиционный, торговый и туристический бизнес-форум, на котором представители обеих сторон обсудили экономический потенциал и инвестиционные возможности регионов. Адиз Бобоев выразил готовность содействовать привлечению китайских инвесторов в Узбекистан и оказать поддержку в рамках действующего законодательства.
Форум также включал встречи в формате B2B и G2B, где предприниматели из Самарканда и Гуандуна достигли договорённостей о совместных проектах. Кроме того, хокимы районов и городов Самаркандской области провели отдельные переговоры с китайскими коллегами и бизнесменами, что позволило укрепить межрегиональные связи и обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества.