O‘zbekiston va Qozog‘iston chegarasida benzin tashishning noqonuniy sxemasi yo‘q qilindi
O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi chegarada AI-92 benzinini noqonuniy yetkazib berish sxemasi aniqlandi va bartaraf etildi. Toshkent viloyatidan bo‘lgan tashkilotchilar Qozog‘iston fuqarosi bilan til biriktirib, qo‘lbola “quvur” orqali yoqilg‘ini yashirincha tashishni yo‘lga qo‘ygan.
Benzin quyish uchun O‘zbekistonning Qibray tumani va Qozog‘istonning Turkiston viloyati Sariog‘ash tumanini bog‘laydigan 300 metr uzunlikdagi shlangdan foydalanilgan. Qozog‘istondan keltirilgan yoqilg‘i O‘zbekiston hududida sotilgan.
Sxema tashkilotchilarini qo‘lga olish bo‘yicha qo‘shma operatsiyani O‘zbekiston va Qozog‘iston maxsus xizmatlari o‘tkazdi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning hamkorligi noqonuniy “yo‘lak” faoliyatini tezda to‘xtatish imkonini berdi.
Yoqilg‘i narxlaridagi farq sxemaning tashkil etilishiga asosiy sabab bo‘ldi. 2024-yil oxirida Qozog‘istonda AI-92 benzinining narxi bir litr uchun 0,4 dollarni tashkil etgan, bu esa narxi 0,8 dollarga yetgan O‘zbekistondagiga qaraganda ikki baravar arzon bo‘lgan.

На границе Узбекистана и Казахстана ликвидирована нелегальная схема транспортировки бензина
На границе между Узбекистаном и Казахстаном выявлена и ликвидирована незаконная схема поставки бензина АИ-92. Организаторы из Ташкентской области вступили в сговор с гражданином Казахстана и наладили скрытую транспортировку топлива через самодельный «трубопровод».
Для перекачки бензина использовался шланг длиной 300 метров, соединявший Кибрайский район Узбекистана и Сарыагашский район Туркестанской области Казахстана. Топливо, поставляемое из Казахстана, продавалось на территории Узбекистана.
Совместная операция по задержанию организаторов схемы была проведена спецслужбами Узбекистана и Казахстана. Сотрудничество правоохранительных органов позволило оперативно пресечь деятельность нелегального «коридора».
Разница в ценах на топливо стала главной причиной организации схемы. На конец 2024 года стоимость бензина АИ-92 в Казахстане составляла $0,4 за литр, что вдвое дешевле, чем в Узбекистане, где его цена достигала $0,8 за литр.