Ombudsman to‘g‘risidagi Qonunning yangi tahriri qabul qilindi
Senat majlisida ‘O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida‘gi qonun muhokama etildi. Qonun yangilangan Konstitutsiyaga muvofiq fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishni takomillashtirish maqsadidagi o‘zgartirishlarni o‘z ichiga oladi.
Qonunda belgilanishicha, Ombudsman insonlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish choralarini ko‘rishga ko‘maklashish uchun Prezidentga, parlamentga va hukumatga maxsus ma’ruzalar taqdim etadi. Shuningdek, u parlamentga qonunchilik takliflarini kiritish huquqiga ega bo‘ladi. Uning vakolatlari va daxlsizligi kafolatlari qo‘shimcha ravishda mustahkamlangani vazifalarni samarali bajarilishini ta’minlaydi.
Yangiliklar orasida ombudsman lavozimiga nomzodga qo‘yiladigan talablar mavjud: u O‘zbekiston fuqarosi bo‘lishi, 30 yoshga to‘lgan va mamlakatda kamida besh yil yashagan bo‘lishi kerak. Shuningdek, ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar ombudsmanga to‘g‘ridan-to‘g‘ri murojaat qilishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida o‘rnatiladigan “Ombudsman qutisi” tushunchasi joriy etildi.

Принята новая редакция Закона об Омбудсмане
На заседании Сената был обсуждён Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)». Закон содержит изменения, направленные на улучшение защиты прав и свобод граждан в соответствии с обновлённой Конституцией.
Устанавливается, Закон устанавливает, что омбудсман будет представлять Президенту, парламенту и правительству специальные доклады, чтобы способствовать принятию мер по защите прав и законных интересов людей. Он также получит право вносить законодательные предложения в парламент. Дополнительно закреплены гарантии его полномочий и неприкосновенности, что обеспечит эффективное выполнение обязанностей.
Среди нововведений — требование к кандидату на должность омбудсмана быть гражданином Узбекистана, достигшим 30 лет и проживающим в стране не менее пяти лет. Также введено понятие «ящик Омбудсмана», который будет установлен в пенитенциарных учреждениях, чтобы люди, лишённые свободы, могли обращаться к омбудсману напрямую.