Senatorlar O’zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashni muhokama qildilar
Toshkentda Senatning sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo’mitasi hamda xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashining qo’shma Majlisi bo’lib o’tdi. Tadbirda korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha mintaqaviy kengash faoliyati muhokama qilindi.
Majlisda korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha mintaqaviy kengash va hududiy davlat organlari tomonidan amalga oshirilgan ishlar to’g’risidagi hisobotlar tinglandi. 2024-yilning birinchi yetti oyida Toshkentda korrupsiyaga qarshi kurashish mavzularida 180 dan ortiq uchrashuv va davra suhbatlari o’tkazilgani qayd etildi. “Ochiq eshiklar” va "tibbiyot sohasi korrupsiyadan xoli"tashabbuslariga alohida e’tibor qaratildi.
Biroq, bajarilgan ishlarga qaramay, kamchiliklar aniqlandi. Korrupsiya darajasini baholash natijalariga ko’ra, Toshkent mintaqalar orasida eng past ko’rsatkichlarni ko’rsatdi. Bu korrupsiyaning ochiqligi va tarqalishi indeksini hisobga olgan holda choralar ko’rish zarurligini keltirib chiqardi.
Xuddi shu davrda shaharda 185 ta korruptsiya jinoyati qayd etilgan va 217 nafar mansabdor shaxs poraxo’rlik, mulkni o’g’irlash va vakolatni suiiste’mol qilish kabi turli xil qonunbuzarliklar uchun javobgarlikka tortilgan. Ishtirokchilar ushbu qoidabuzarliklarning sabablari hokimiyat tomonidan ichki nazoratning yetarli emasligi va yuridik xizmatlarning noto’g’ri taqdim etilishida ekanligini ta’kidladilar.
Inson omilining ta’sirini minimallashtiradigan zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish korruptsiya xavfini kamaytirishga yordam berishi ta’kidlandi. Senatorlar korruptsiyani aniqlash va unga barham berish hamda uning oqibatlarini bartaraf etish bo’yicha yanada faol ish olib borish muhimligini ta’kidladilar.

Сенаторы обсудили противодействие коррупции в Узбекистане
В Ташкенте прошло совместное заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции и Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов. На мероприятии обсуждалась деятельность Регионального совета по противодействию коррупции.
На заседании были заслушаны отчёты о работе, проделанной Региональным советом и территориальными госорганами по борьбе с коррупцией. Отмечалось, что за первые семь месяцев 2024 года в Ташкенте провели более 180 встреч и круглых столов на темы противодействия коррупции. Особое внимание было уделено инициативам «Открытые двери» и «Медицинская сфера свободна от коррупции».
Однако, несмотря на проделанную работу, были выявлены недостатки. По результатам оценки уровня коррупции, Ташкент продемонстрировал самые низкие показатели среди регионов. Это вызвало необходимость принимать меры с учётом индекса открытости и распространённости коррупции.
За тот же период в городе было зарегистрировано 185 коррупционных преступлений, а 217 должностных лиц привлечены к ответственности за различные нарушения, такие как взяточничество, хищение имущества и злоупотребление служебными полномочиями. Участники отметили, что причины этих нарушений кроются в недостаточном внутреннем контроле со стороны органов власти и в неправильном оказании юридических услуг.
Было подчёркнуто, что внедрение современных информационных технологий, минимизирующих влияние человеческого фактора, помогает снизить коррупционные риски. Сенаторы подчеркнули важность более активной работы по выявлению и пресечению коррупции, а также устранению её последствий.