O‘zbekiston va Ispaniya turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlamoqda
O‘zbekiston Turizm qo‘mitasi raisi Umid Shadiyev Ispaniya turizm ekspertlari uyushmasi (AECIT) prezidenti, doktor Felio Xose Bauza Martorrell bilan uchrashuv o‘tkazdi. AECIT turizm sohasi mutaxassislari va tadqiqotchilarini birlashtiruvchi, ilmiy izlanishlarni rivojlantirish va tajriba almashishga faol hissa qo‘shuvchi yetakchi tashkilot hisoblanadi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Ispaniya o‘rtasida turizm sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama etildi. Ispaniya bozorida O‘zbekistonning taniqligini oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Qo‘shma sa’y-harakatlar ispan sayyohlari orasida mamlakatimizning madaniy merosi va sayyohlik salohiyatini yanada faolroq targ‘ib qilish imkonini berishi kutilmoqda.
Shuningdek, barqaror turizm rivojlanishi sohasida tajriba almashish masalalari ham ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston va Ispaniya ekologik mas’uliyatli turizmning ilg‘or amaliyotlari bilan o‘rtoqlashishni rejalashtirmoqda. Bu xizmatlar sifatini yaxshilash va sayyohlik yo‘nalishlarining jozibadorligini oshirishda muhim qadam bo‘lishi mumkin.
Hamkorlikning yana bir yo‘nalishi malakali kadrlar tayyorlash uchun zamonaviy ta’lim dasturlarini joriy etish bo‘ldi. Bunday yondashuv soha xodimlarining kasbiy malakasini oshirish va uni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar yaratilishini ta’minlaydi.
Muloqotning muhim qismi sifatida ikki mamlakat turizm sohasini rivojlantirishga xizmat qiladigan qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish masalasi ham muhokama qilindi.

Узбекистан и Испания укрепляют сотрудничество в сфере туризма
Председатель Комитета по туризму Узбекистана Умид Шадиев провёл встречу с президентом Испанской ассоциации экспертов туризма (AECIT) доктором Фелио Хосе Баузой Мартореллом. AECIT — ведущая организация, объединяющая профессионалов и исследователей туристической отрасли, активно способствующая развитию научных исследований и обмену опытом.
На встрече обсуждались перспективы укрепления партнёрства между Узбекистаном и Испанией в туристической сфере. Особое внимание было уделено повышению узнаваемости Узбекистана на испанском рынке. Ожидается, что совместные усилия позволят активнее продвигать культурное наследие и туристический потенциал страны среди испанских путешественников.
Стороны также затронули вопросы обмена опытом в области устойчивого развития туризма. Узбекистан и Испания планируют делиться передовыми практиками экологически ответственного туризма, что может стать важным шагом для улучшения качества услуг и повышения привлекательности туристических маршрутов.
Ещё одним направлением сотрудничества стало внедрение современных образовательных программ для подготовки квалифицированных кадров. Такой подход обеспечит повышение профессионального уровня работников отрасли и создание новых возможностей для её развития.
Важной частью диалога стало обсуждение реализации совместных исследовательских проектов, которые помогут развивать туристическую отрасль обеих стран.