O'zbekistonda qiynoqlar uchun jazo kuchaytiriladi
Yangi qonun qiynoqlarni qo’llash uchun javobgarlikni oshiradi, ayniqsa ular odamning o’limiga olib keladigan holatlarda.
Yangi qonunga ko’ra, O’zbekiston Jinoyat kodeksiga kiritilgan o’zgartish va qo’shimchalar qiynoqlar va boshqa turdagi suiiste’molliklar uchun jazoni kuchaytirmoqda. Aybdor shaxslar, shu jumladan qiynoqqa solingan huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari, o’n yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin, ayniqsa bunday harakatlar jabrlanuvchining og’ir oqibatlari yoki o’limiga olib kelgan bo’lsa.
Bundan tashqari, qonun ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi va boshqa mas’ul tashkilotlarni uning amalga oshirilishini ta’minlashga va jamoatchilikni yangi qoidalar to’g’risida xabardor qilishga majbur qiladi. Vazirlar Mahkamasiga, shuningdek, yangi qonunga zid bo’lmasligi uchun mavjud qoidalarni qayta ko’rib chiqish vazifasi yuklatilgan.
Ichki ishlar vazirligining ma’lumotlariga ko’ra, o’zgarishlar fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirishga va mamlakatda jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligini saqlashga hissa qo’shib, har qanday suiiste’molning oldini olishga qaratilgan.

В Узбекистане ужесточат наказание за пытки
Новый закон повысит ответственность за применение пыток, особенно в случаях, когда они приводят к смерти человека.
Согласно новому закону, изменения и дополнения в Уголовный кодекс Узбекистана ужесточают наказание за пытки и другие виды жестокого обращения. Виновные лица, включая сотрудников правоохранительных органов, которые применяют пытки, могут быть лишены свободы на срок до десяти лет, особенно если такие действия привели к тяжким последствиям или смерти потерпевшего.
Кроме того, закон обязывает Министерство внутренних дел, Министерство юстиции и другие ответственные организации обеспечить его реализацию и информировать общественность о новых правилах. Кабинету Министров также поручено пересмотреть существующие нормативные акты, чтобы они не противоречили новому закону.
По заявлению МВД, изменения направлены на усиление правовой защиты граждан и предотвращение любых форм жестокого обращения, способствуя поддержанию общественной безопасности и правопорядка в стране.