Arzon uy-joy bilan ta’minlash masalasi jamoatchilik eshituvida muhokama qilindi
Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi “Yuksalish” harakati bilan birgalikda aholini subsidiyalar yordamida arzon uy-joylar bilan ta’minlash mavzusida jamoatchilik eshituvi o‘tkazdi.
Eshituv davomida Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Markaziy bank hamda boshqa tashkilotlar vakillari arzon uy-joylar bilan ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdilar. Ipoteka kreditlari uchun davlat subsidiyalarini taqdim etishdagi suiiste’molchilik xavflarini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi. Senatorlar tadqiqot natijalarini muhokama qilib, ushbu tizimni takomillashtirish yuzasidan aniq takliflar kiritdilar.
Ishtirokchilar xususiy qurilishni rivojlantirish, uy-joyga muhtoj bo‘lganlarga yordam ko‘rsatish va yer resurslaridan oqilona foydalanish uchun sharoit yaratish muhimligini ta’kidladilar. Asosiy vazifa fuqarolarning arzon uy-joy sharoitlariga bo‘lgan ehtiyojini imkon qadar to‘liq qondirishdan iborat.
Yig‘ilish yakunida shakllangan taklif va tavsiyalar keyinchalik ko‘rib chiqish va amalga oshirish uchun tegishli vazirlik va idoralarga yuboriladi.

Вопрос обеспечения доступным жильём обсудили на общественном слушании
Комитет Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции совместно с движением «Юксалиш» провёл общественное слушание на тему обеспечения населения доступным жильём с использованием субсидий.
Во время слушания представители Министерства экономики и финансов, Центробанка и других организаций рассказали о текущей работе по обеспечению доступного жилья. Особое внимание было уделено исследованию рисков недобросовестности при предоставлении государственных субсидий на ипотечные кредиты. Сенаторы обсудили выводы исследования и предложили конкретные меры для улучшения этой системы.
Участники подчеркнули важность создания условий для развития частного строительства, поддержки нуждающихся в жилье и рационального использования земельных ресурсов. Задача состоит в том, чтобы максимально удовлетворить потребность граждан в доступных жилищных условиях.
По итогам заседания были сформированы предложения и рекомендации, которые передадут ответственным министерствам и ведомствам для дальнейшего рассмотрения и реализации.