Aholining zaif qatlamlari qo'shimcha yordam oladi
Senat majlisida ijtimoiy himoya va yordam tizimini takomillashtiruvchi qonun ko’rib chiqildi. Yolg’iz keksalar va nogironligi bo’lgan odamlar yangi imtiyozlarga ega bo’ladilar.
Ijtimoiy islohotlar doirasida O’zbekistonda ijtimoiy himoya milliy agentligi va "inson"ijtimoiy xizmatlar markazlari tashkil etildi. Ushbu tashkilotlar ijtimoiy himoya qilishda muhim rol o’ynaganligi sababli, ularning vakolatlari va ular ko’rsatadigan xizmat turlarini aniqlashtirish kerak edi. Yangi qonun milliy ijtimoiy himoya agentligi dafn qilish uchun nafaqa berish va ayollarni zo’ravonlikdan himoya qilish uchun javobgar bo’lishini aniqlaydi. Shuningdek, fuqarolik yoki ma’muriy ishlar bo’yicha sudga murojaat qilgan shaxslar davlat bojini to’lashdan ozod qilinadi.
Bundan tashqari, yolg’iz keksalar va nogironligi bo’lgan shaxslar jamoat transportida bepul sayohat qilish va yo’qolgan ID-kartalar yoki pasportlarni almashtirish uchun to’lovlardan ozod qilish huquqiga ega bo’ladilar va 80 yoshdan oshgan qariyalarga g’amxo’rlik qilish vaqti endi tibbiy xulosaga ehtiyoj sezmasdan ish stajiga to’g’ri keladi.
Senatorlarning ta’kidlashicha, ushbu qonun muhtojlarni ijtimoiy himoya qilishni kuchaytiradi va ko’rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilaydi.

Уязвимые слои населения получат дополнительную поддержку
На заседании Сената был рассмотрен закон, улучшающий систему социальной защиты и помощи. Одинокие пожилые люди и люди с инвалидностью получат новые льготы.
В рамках социальных реформ в Узбекистане были созданы Национальное агентство социальной защиты и центры социальных услуг «Инсон». Поскольку эти организации играют ключевую роль в социальной защите, понадобилось уточнить их полномочия и виды услуг, которые они предоставляют. Новый закон уточняет, что Национальное агентство социальной защиты будет отвечать за выдачу пособий на погребение и защиту женщин от насилия. Также люди, обращающиеся в суд по гражданским или административным делам, будут освобождены от уплаты госпошлины.
Кроме того, одинокие пожилые люди и люди с инвалидностью получат право на бесплатный проезд в городском транспорте и освобождение от пошлин за замену утерянных ID-карт или паспортов, а время ухода за пожилыми людьми старше 80 лет теперь будет засчитываться в стаж работы без необходимости медицинского заключения.
Сенаторы отметили, что этот закон усилит социальную защиту нуждающихся и улучшит качество оказываемых услуг.