O‘zbekiston omonatlar uchun 200 million so‘mlik kafolat chegarasini o‘rnatmoqda
Oliy Majlis Senati ‘Banklardagi omonatlarni himoya qilish kafolatlari to‘g‘risida"gi qonun loyihasining yangi tahririni ma’qulladi. Jahon banki mutaxassislari bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan ushbu hujjat omonatlarni kafolatlash tizimini xalqaro standartlarga moslash maqsadida keng qamrovli o‘zgarishlarni nazarda tutadi.
Amaldagi tizimni o‘rganish jarayonida ma’lum bo‘ldiki, O‘zbekistonda omonatlarni samarali sug‘urtalashning 16 ta asosiy tamoyilidan atigi yarmi bajarilmoqda. Asosiy muammolar Omonatlarni kafolatlash jamg‘armasi depozitlarni to‘liq himoya qila olmasligi bilan bog‘liq. Natijada fuqarolar omonat tanlashda banklarning moliyaviy barqarorligidan ko‘ra yuqori foizlarga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Qonun O‘zbekistonda 2009-yildan beri amal qilib kelayotgan omonatlarning to‘liq (100%) kafolatidan voz kechishni ko‘zda tutadi. O‘shanda bu mexanizm iqtisodiy inqiroz oqibatlarini bartaraf etish uchun joriy etilgan edi. Biroq hozirda bunday tizimni faqat uch davlat: O‘zbekiston, Turkmaniston va Belarus saqlab qolgan.
Yangi qonunga ko‘ra, kafolatning eng yuqori miqdori bir bankdagi bir omonatchi uchun 200 million so‘mni (taxminan 15,4 ming dollar) tashkil etadi. Bunda har bir bankdagi omonatga alohida kompensatsiya qo‘llaniladi, bu esa nazariy jihatdan omonatchiga, agar depozitlari 36 ta bankda joylashtirilgan bo‘lsa, 7,2 milliard so‘mgacha olish imkonini beradi.

Узбекистан устанавливает лимит гарантии на вклады в 200 млн сумов
Сенат Олий Мажлиса одобрил проект закона «О гарантиях защиты вкладов в банках» в новой редакции. Этот документ, разработанный совместно с экспертами Всемирного банка, предполагает масштабные изменения в системе гарантирования вкладов, чтобы привести её в соответствие с международными стандартами.
В ходе изучения действующей системы выяснилось, что из 16 ключевых принципов эффективного страхования вкладов в Узбекистане выполняются только половина. Основные проблемы связаны с тем, что Фонд гарантирования вкладов не способен обеспечить полную защиту депозитов. В результате граждане, выбирая вклады, больше ориентируются на высокие проценты, чем на финансовую устойчивость банков.
Закон предусматривает отказ от полной (100%) гарантии вкладов, действующей в Узбекистане с 2009 года. Тогда этот механизм был введён для преодоления последствий экономического кризиса. Однако сейчас такую систему сохранили только три страны: Узбекистан, Туркменистан и Беларусь.
Согласно новому закону, максимальная сумма гарантии составит 200 млн сумов (около 15,4 тысячи долларов) для одного вкладчика в одном банке. При этом компенсация будет распространяться на каждый вклад в разных банках, что теоретически позволяет вкладчику получить до 7,2 млрд сумов, если депозиты размещены в 36 банках.