Ijtimoiy yordam ko'rsatishda keskin o'zgarishlar
Prezidentning "aholiga davlat tomonidan ijtimoiy qo’llab-quvvatlash tartibini tubdan takomillashtirish to’g’risida"gi yangi qarori qabul qilindi, bu raqamlashtirish orqali tadbirkorlar va davlatning o’zaro hamkorligini soddalashtiradi
Qarorga ko’ra, davlat tomonidan ijtimoiy qo’llab-quvvatlash raqamli texnologiyalar asosida amalga oshiriladi. Asosiy yo’nalishlar ijtimoiy karta tizimi orqali ijtimoiy to’lovlar, subsidiyalar va yordamlarni tayinlash va taqdim etish jarayonlarini bosqichma-bosqich avtomatlashtirishni o’z ichiga oladi.
Shuningdek, muhtoj fuqarolardan ijtimoiy xizmatlar va yordam olish uchun hujjatlarni to’plash zarurati chiqarib tashlanadi. Odamlarga tez, masofadan turib va keraksiz rasmiyatchiliklarsiz yordam olish imkoniyati beriladi.
Raqamli xizmatlarning joriy etilishi, shuningdek, ijtimoiy sug’urta doirasida davlatning tadbirkorlar bilan o’zaro munosabatlarini osonlashtiradi. Ushbu o’zgarishlar respublikadan tortib mahalliy darajagacha bo’lgan barcha darajadagi davlat organlarining ijtimoiy yordam ko’rsatishda samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Кардинальные изменения в предоставлении социальной помощи
Принято новое Постановление Президента «О кардинальном совершенствовании порядка предоставления населению государственной социальной поддержки», оно упростит взаимодействие предпринимателей и государства за счет цифровизации.
Согласно Постановлению, государственная социальная поддержка будет оказываться на основе цифровых технологий. Основные направления включают поэтапную автоматизацию процессов назначения и предоставления социальных выплат, субсидий и помощи через систему «Социальная карта».
Также будет исключена необходимость собирать документы у нуждающихся граждан для получения социальных услуг и помощи. Людям предоставят возможность получать поддержку быстро, удаленно и без лишних формальностей.
Внедрение цифровых сервисов также упростит взаимодействие государства с предпринимателями в рамках социального страхования. Эти изменения направлены на повышение эффективности государственных органов на всех уровнях, от Республики до местного уровня, в предоставлении социальной поддержки.