O‘zbekiston Prezidenti BRIKS mamlakatlari bilan yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi
“BRIKS plyus” formatidagi sammitda Shavkat Mirziyoyev so‘zga chiqib, global masalalarni muhokama qilish uchun “BRIKS plyus” formatidagi uchrashuvlarning muhimligini ta’kidladi va dunyo bo‘linish tomon borayotgani, nizolar kuchayib borayotgani, tengsizlik kuchayib borayotgani, bu xalqaro savdoda yangi to‘siqlar paydo qilayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Rossiya raisligida o‘tkazilayotgan tadbirlarda faol ishtirok etib, BRIKS davlatlari bilan sheriklikni mustahkamlash niyatida. Mamlakat innovatsiyalar, raqamli iqtisodiyot, yashil rivojlanish va energetika sohalarida hamkorlikni maqsad qilgan, shuningdek, sun’iy intellekt sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga umid qilmoqda.
Prezidentimiz oziq-ovqat va energetika xavfsizligi, iqlim o‘zgarishi va sog‘liqni saqlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, u iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash uchun barcha manfaatdor mamlakatlarni BRIKS Ishbilarmonlar kengashiga qo‘shishni taklif qildi.
Mirziyoyev xalqaro terrorizm va yoshlarning radikallashuviga qarshi kurashish muhimligini ta’kidladi. Yaqin Sharqdagi mojaro haqida so‘z yuritar ekan, u G‘azo va Livandagi gumanitar falokatdan xavotir bildirdi va Falastin-Isroil mojarosini tinch yo‘l bilan hal etishga chaqirdi. Shuningdek, u Afg‘onistondagi vaziyatga to‘xtalib, afg‘on xalqini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish masalalarida qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Yakunda Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun BRIKS mamlakatlari bilan yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini tasdiqladi.

Президент Узбекистана выразил готовность к тесному сотрудничеству со странами БРИКС
На саммите в формате «БРИКС плюс» Шавкат Мирзиёев выступил с речью, в которой отметил важность встреч в формате «БРИКС плюс» для обсуждения глобальных вопросов и подчеркнул, что мир движется к расколу, нарастают конфликты, усиливается неравенство, что создаёт новые барьеры в международной торговле.
Узбекистан активно участвовал в мероприятиях под председательством России и намерен укреплять партнёрство с государствами БРИКС. Страна нацелена на сотрудничество в сферах инноваций, цифровой экономики, зелёного развития и энергетики, а также рассчитывает на совместные проекты в области искусственного интеллекта.
Особое внимание Президент уделил вопросам продовольственной и энергетической безопасности, изменению климата и здравоохранению. Также он предложил подключить все заинтересованные страны к Деловому совету БРИКС для укрепления экономических связей.
Мирзиёев подчеркнул важность борьбы с международным терроризмом и радикализацией молодёжи. Говоря о конфликте на Ближнем Востоке, он выразил обеспокоенность гуманитарной катастрофой в Газе и Ливане и призвал к мирному урегулированию палестино-израильского конфликта. Также он затронул ситуацию в Афганистане, призвав к поддержке афганского народа в вопросах социально-экономического развития.
В завершение Шавкат Мирзиёев подтвердил готовность Узбекистана к тесному сотрудничеству со странами БРИКС для достижения целей устойчивого развития.