Senatorlar XMTning haq to‘lanadigan ta’tillar to‘g‘risidagi konvensiyasini ratifikatsiya qilish haqidagi qonunni ma’qulladilar
Xalqaro mehnat tashkilotining (XMT) haq to‘lanadigan ta’tillarga oid Konvensiyasini ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonun ko‘rib chiqildi. Mazkur bitim 1970-yilda qayta ko‘rib chiqilib, Jenevada imzolangan.
Konvensiya xodimlarning dam olish va haq to‘lanadigan ta’tillardan foydalanish huquqini kafolatlash orqali ularning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan. U xodimlarning har bir ish yilida o‘z ish o‘rnini va o‘rtacha ish haqini saqlab qolgan holda ta’til olishlari uchun shart-sharoitlar yaratadi.
Hozirgi paytda ushbu Konvensiyani 38 ta davlat ratifikatsiya qilgan. Mazkur bitimning qabul qilinishi xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar nazarida O‘zbekistonning obro‘sini oshirishga yordam beradi, shuningdek, uning xalqaro reytinglardagi mavqeini mustahkamlaydi.
Bundan tashqari, Konvensiya xodimlarning dam olish va haq to‘lanadigan ta’tillarga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etishga ko‘maklashadi.

Сенаторы одобрили Закон о ратификации Конвенции МОТ об оплачиваемых отпусках
Рассмотрен закон о ратификации Конвенции Международной организации труда (МОТ), касающейся оплачиваемых отпусков. Это соглашение было пересмотрено в 1970 году и подписано в Женеве.
Конвенция направлена на защиту прав работников, обеспечивая им право на отдых и использование оплачиваемых отпусков. Она создает условия для того, чтобы работники могли получать отпуска с сохранением своего рабочего места и средней зарплаты каждый рабочий год.
На данный момент данную Конвенцию уже ратифицировали 38 стран. Принятие этого соглашения поможет улучшить имидж Узбекистана в глазах международных и региональных организаций, а также повысит его позиции в международных рейтингах.
Конвенция также будет способствовать реализации международных стандартов по обеспечению прав работников на отдых и оплачиваемые отпуска.