Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish hamda Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitalari viloyat va Toshkent shahar, tuman va shahar Kengashlarining doimiy komissiyalari uchun o‘quv seminari o‘tkazdi.
Seminarda senatorlar, mahalliy Kengashlar vakillari, Vakillik organlari faoliyatini o‘rganish markazi xodimlari, mutaxassislar va jurnalistlar ishtirok etdilar. Mahalliy davlat hokimiyati organlari oldida turgan vazifalar hamda ularni samarali bajarish yo‘llari muhokama etildi.
Hududiy davlat organlari faoliyatini nazorat qilishga alohida e’tibor qaratildi. Qonunchilikka ko‘ra, mahalliy Kengashlar prokuratura, ichki ishlar, adliya va boshqa idoralar rahbarlarining hisobotlarini tinglashi lozim. Bu esa qonuniylikka rioya etilishi, fuqarolarning huquqlari va davlat manfaatlarini himoya qilish borasidagi ishlarni baholash imkonini beradi.
Bundan tashqari, seminarda Senat tomonidan ishlab chiqilgan o‘quv qo‘llanma taqdim etildi. Unda bunday hisobotlarni tinglash tartibi batafsil tushuntirilgan. Ishtirokchilar doimiy komissiyalar faoliyatining asosiy vazifalari va huquqiy asoslarini, shuningdek, hududiy hokimiyat organlari faoliyatini nazorat qilish jarayonida e’tibor qaratish lozim bo‘lgan asosiy masalalarni muhokama qildilar.
Tadbir yakunida davlat organlari faoliyati ustidan deputatlik nazoratini kuchaytirish zarurligi to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Bu hududlarda qonun ustuvorligini ta’minlash, qonuniylikka rioya etish va fuqarolar huquqlarini himoya qilish samaradorligini oshirish imkonini beradi. Shuningdek, mahalliy Kengashlarga muntazam ravishda uslubiy yordam ko‘rsatish, deputatlar va mutaxassislar ishtirokida qonunchilik tashabbuslari muhokamasini faollashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

В Сенате обсудили повышение эффективности работы местных органов власти
Комитеты Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, а также по вопросам обороны и безопасности провели учебный семинар для постоянных комиссий областных и Ташкентского городского, районных и городских Кенгашей.
В семинаре приняли участие сенаторы, представители местных Кенгашей, сотрудники Центра изучения деятельности представительных органов, эксперты и журналисты. Обсуждались задачи, стоящие перед органами государственной власти на местах, а также пути их эффективного выполнения.
Особое внимание уделено контролю за деятельностью территориальных государственных органов. В соответствии с законодательством, местные Кенгаши должны заслушивать отчёты руководителей прокуратуры, органов внутренних дел, юстиции и других ведомств. Это позволяет оценивать работу по соблюдению законности, защите прав граждан и интересов государства.
Помимо этого, на семинаре представлено учебное пособие, разработанное Сенатом, где детально разъяснён порядок заслушивания таких отчётов. Участники обсудили основные задачи и правовые основы работы постоянных комиссий, а также ключевые вопросы, которые требуют внимания в процессе контроля за деятельностью территориальных органов власти.
По итогам мероприятия принято решение о необходимости усиления депутатского контроля за работой государственных органов. Это позволит повысить эффективность обеспечения верховенства закона, соблюдения законности в регионах и защиты прав граждан. Также достигнута договорённость о регулярном предоставлении методической помощи местным Кенгашам и активизации обсуждения законодательных инициатив с участием депутатов и экспертов.