Senatning xotin-qizlar va gender tengligi masalalari qo'mitasi majlisida "oilaviy (maishiy) zo'ravonlikdan himoya choralarini kuchaytirish munosabati bilan O'zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida"gi qonun muhokama qilindi.
Qonun jahon bankining tavsiyasiga binoan bolalar va ayollarni oiladagi zo'ravonlikdan yaxshiroq himoya qilish uchun ishlab chiqilgan. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, zo'ravonlikdan o'limning 38 foizida turmush o'rtog'i yoki sherigi aybdor.
O'zbekistonning amaldagi qonunlarida bolalar oiladagi zo'ravonlik qurbonlari bo'lishi mumkinligi aniq ko'rsatilmagan, bu esa bunday holatlarni tekshirishda muammo tug'dirgan. Yangi qonun bolalarning huquqiy himoyasini kuchaytiradi va bolaga nisbatan zo'ravonlik uchun javobgarlikni joriy qiladi.
Ma'muriy javobgarlik kodeksi va Jinoyat kodeksining moddalari endi bolalarga nisbatan zo'ravonlik uchun jazo choralarini o'z ichiga oladi. Shuningdek, Jinoyat-protsessual kodeksining oiladagi zo‘ravonlik holatlarida sudgacha yarashishni ta’qiqlovchi moddasiga ham o‘zgartirish kiritilib, uning qayta takrorlanishiga yo‘l qo‘ymaslik nazarda tutilgan.
Qonunni qabul qilish oiladagi zo'ravonlik holatlarini yanada samarali ko'rib chiqishga va bolalar va ayollarga nisbatan zo'ravonlikning oldini olish choralarini kuchaytirishga yordam beradi.

Новый закон укрепит правовую основу защиты детей
На заседании Комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства обсудили Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с усилением мер защиты от семейного (бытового) насилия».
Закон был разработан по рекомендации Всемирного банка, чтобы лучше защищать детей и женщин от насилия в семьях. По данным Всемирной организации здравоохранения, в 38% случаев смерти от насилия виноват супруг или партнёр.
В действующих законах Узбекистана не было чётко указано, что дети могут быть жертвами домашнего насилия, что создавало проблемы в расследовании подобных случаев. Новый закон укрепляет правовую защиту детей и вводит ответственность за насилие в отношении ребёнка.
Статьи в Кодексе об административной ответственности и Уголовном кодексе теперь включают нормы о наказании за насилие в отношении детей. Также изменена статья в Уголовно-процессуальном кодексе, теперь запрещающая примирение до суда в случаях домашнего насилия, чтобы не допустить его повторно.
Принятие закона поможет более эффективно рассматривать дела о домашнем насилии и повысить меры по предотвращению насилия в отношении детей и женщин.