Yangi temir yo‘l transporti tizimi to‘g‘risidagi qonun qabul qilindi
Oliy Majlis Senatining majlisida “Temir yo‘l transporti to‘g‘risida” yangi qonun tasdiqlandi. Ushbu hujjat zamonaviy bozor sharoitlarini hisobga olgan holda O‘zbekiston temir yo‘l tizimini rivojlantirishga qaratilgan.
Qonunning asosiy maqsadi — transport sohasidagi iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, tadbirkorlar uchun qulay sharoitlar yaratish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish. Qonun, shuningdek, temir yo‘l yuk tashish sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Yangi tahrirda “temir yo‘l transporti” tushunchasi qayta ko‘rib chiqilgan. Endi respublika temir yo‘l tizimi umumiy va maxsus foydalanish transportlariga bo‘linadi. Temir yo‘l infratuzilmasidan foydalanish qoidalari, yuk tashuvchilarning huquq va majburiyatlari belgilandi, shuningdek, temir yo‘l xizmatlariga tariflar bozor prinsiplari asosida, davlat aralashuvsiz shakllanadi.
Bundan tashqari, qonunda davlat byudjeti hisobidan yo‘lovchi tashishdan kelib chiqadigan zararlarni qoplash mexanizmi nazarda tutilgan, agar narxlar davlat tomonidan tartibga solinsa. Tezkor poezdlar uchun tariflar bozor sharoitida erkin shakllanadi. Qonun, shuningdek, temir yo‘l infratuzilmasini rivojlantirishga investitsiyalarni jalb qilish yo‘nalishlarini belgilaydi, buning ichiga yo‘l va vokzallarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun moliyalashtirish manbalari kiradi.

Принят новый закон о системе железнодорожного транспорта
На заседании Сената Олий Мажлиса был одобрен новый Закон «О железнодорожном транспорте». Документ учитывает современные рыночные условия и направлен на развитие железнодорожной системы Узбекистана.
Основная цель Закона — углубление экономических реформ в сфере транспорта, создание благоприятных условий для предпринимателей и привлечение иностранных инвестиций. Закон также способствует укреплению международного сотрудничества в области железнодорожных перевозок.
В новой редакции пересмотрено само понятие «железнодорожный транспорт». Теперь железнодорожная система республики делится на транспорт общего и необщего пользования. Определены правила использования железнодорожной инфраструктуры, права и обязанности перевозчиков, а также установлены тарифы на железнодорожные услуги, которые будут формироваться на основе рыночных принципов, без государственного вмешательства.
Кроме того, в Законе предусмотрен механизм компенсации убытков от пассажирских перевозок за счёт государственного бюджета, если цены регулируются государством. Исключение составляют перевозки на высокоскоростных поездах, для которых тарифы будут свободно формироваться на рынке. Закон также определяет направления для привлечения инвестиций в развитие железнодорожной инфраструктуры, включая источники финансирования строительства и реконструкции дорог и вокзалов.