Toshkentda yangi gastronomik ko‘chani yaratish rejalashtirilmoqda
Mirobod tumanida Toshkentning ikkinchi gastronomik ko‘chasi yaratilishi rejalashtirilmoqda. Loyihaning bo’yicha yoritish va sug'orish tizimlari, skameykalar va axlat qutilari o‘rnatish, daraxt ekish tizimlaridan yaxshilistirgan.
Tuman hokimiyati matbuot xizmatini xabari asosoda Mirobod tumanidagi Taras Shevchenko ko‘chasi gastronomik ko‘chaga aylantiriladi. 13 iyul kuni tuman hokimi Anvar Sayfutdinov mahalliy tadbirkorlar bilan uchrashuv o‘tkazib, turizm va biznes sohalarini oshirish maqsadida kechayu kunduz gastronomik ko‘cha yaratish rejalari haqida ma’lumot berdi.
Loyiha bo’yicha  ariza Toshkent shahar hokimiyatining Yagona buyurtmachi xizmatiga topshirilgan, shundan keyin smeta va pudratchi aniqlanadi. Ishlar 800 metr uzunlikdagi ko‘chaning Shahrisabz ko‘chasi bilan kesishmasidan Nukus ko‘chasi bilan kesishmasigacha bo‘lgan qismida rejalashtirilgan.
Ilgari, mart oyida, Yashnobod tumanidagi Sultanali Mashhadi ko‘chasini gastronomik ko‘chaga aylantirishganini va shahar poytaxtining sakkiz tumanida hunarmandchilik va gastronomik turizm zonalarini yaratish qarori qabul qilingan edi.

В Ташкенте планируется создание новой гастрономической улицы
В Мирабадском районе Ташкента планируется создать вторую гастрономическую улицу столицы. В рамках проекта предусмотрена установка систем освещения и орошения, скамеек и урн для мусора, а также посадка деревьев и другие улучшения.
Улицу Тараса Шевченко в Мирабадском районе Ташкента сделают гастрономической, сообщила пресс-служба районного хокимията. 13 июля хоким района Анвар Сайфутдинов провел встречу с местными предпринимателями, где поделился планами о создании круглосуточной гастрономической улицы для повышения туристической привлекательности и увеличения доходов бизнеса.
Заявка на проект подана в Службу единого заказчика хокимията Ташкента, после чего будет определена смета и подрядчик. Работы планируются на участке улицы длиной 800 метров, от пересечения с улицей Шахрисабз до пересечения с Нукусской улицей.
Ранее в марте было решено сделать гастрономической улицу Султанали Машхади в Яшнабадском районе, а также создать зоны для ремесленников и гастротуризма в восьми районах столицы.