O'zbekistonning chorrahalari nogironligi bo'lgan insonlar uchun moslashtiriladi
10 iyul kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy himoya sohasida qo‘shimcha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishtirildi. Taqdimot doirasida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun to‘siqsiz va xavfsiz harakatlanish muhimligi masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, to‘siqsiz muhit yaratilgan obyektlarning interaktiv ijtimoiy xaritasi ishlab chiqildi.
O‘zbekistonda har yili "Xavfsiz yo‘l va xavfsiz yurmoq" jamg‘armasi mablag‘larining kamida 10 foizini nogironligi bo‘lgan shaxslar ehtiyojlarini hisobga olgan holda chorrahalarni qurish va jihozlashga ajratish rejalashtirilmoqda, shuningdek, jamoat transportini xarid qilish bo‘yicha tenderlarda faqat nogironlar uchun moslashtirilgan avtobuslar ishtirok etadi. Bundan tashqari, 1-guruh nogironligi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari jamoat transporti xizmatlaridan bepul foydalanishlari mumkin bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz 2022 yil aprel oyida IIV YHXB huzurida tashkil etilgan "Xavfsiz yo‘l va xavfsiz yurmoq" Respublika jamg‘armasi yo‘l harakati sohasidagi jarimalar, yig‘imlar va to‘lovlar hisobidan moliyalashtiriladi. Qo‘shimcha mablag‘lar yillik byudjetdan ekspluatatsiya-montaj tadbirlari uchun ajratiladi, shuningdek, tasdiqlangan dasturlarga muvofiq boshqa manbalardan kelib tushadi.
"Xavfsiz yo‘l va xavfsiz yurmoq" jamg‘armasi mablag‘lari maktablar va ko‘p qatorli yo‘llardagi o‘tish joylari yaqinida huquqbuzarliklarni foto va video qayd etish vositalarini o‘rnatish, shuningdek, ishlartirayotgan-montaj bo‘limlari xodimlarini moddiy-texnik mustahk asosini amlash va rag‘batlantirishga yo‘naltiriladi.

Перекрестки Узбекистана будут оборудованы для людей с инвалидностью
10 июля Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией дополнительных мер в области социальной защиты. В рамках презентации были освещены вопросы о важности безбарьерного и безопасного передвижения лиц с инвалидностью. Также была разработана интерактивная социальная карта объектов с созданной безбарьерной средой.
В Узбекистане ежегодно не менее 10% средств из фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход» планируется выделять на строительство и оборудование перекрёстков с учётом нужд лиц с инвалидностью, а в тендерах на закупку общественного транспорта будут допущены только автобусы, приспособленные для людей с инвалидностью. Кроме того, граждане Узбекистана с инвалидностью 1-й группы смогут пользоваться услугами общественного транспорта бесплатно.
Напомним, что республиканский фонд «Безопасная дорога и безопасный пешеход», основанный при СБДД МВД в апреле 2022 года, получает финансирование за счёт штрафов, сборов и платежей в области дорожного движения. Дополнительные средства поступают из ежегодного бюджета, предназначенного для эксплуатационно-монтажных мероприятий, а также из других источников согласно утверждённым программам.
Средства из фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход» направляются на установку средств фото- и видеофиксации правонарушений возле школ и на переходах многополосных дорог, а также для укрепления материально-технической базы и стимулирование сотрудников эксплуатационно-монтажных подразделений.