O‘zbekistonda Qirg‘izistonda taqiqlangan afg‘on gazli ichimligini tekshirishadi
Sanitariya-epidemiologiya qo‘mitasi O‘zbekistonda Afg‘onistondan kelgan gazlangan Royal anor ichimligini qaytadan tekshiruv haqida xabar berdi. Qirg‘izistonda ushbu ichimlik tarkibidagi bo‘yoq moddasi bo’rligi bolalar salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli taqiqlangan edi.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik qo‘mitasi avvalroq gazlangan ichimlik tekshiruvdan o‘tganini va uning tarkibida zaharli yoki sog‘liq uchun zararli moddalar topilmaganini ma’lum qildi. Hozirgi vaqtda aholidan ushbu mahsulotga shikoyatlar kelib tushmagan.
3 iyuldan boshlab Qirg‘izistonda "Oltin hayot" anor ichimligi (O‘zbekistonda Royal nomlangan tanilgan) yig‘ib olina boshlandi. 24.kg ma’lumotiga ko‘ra, ushbu gazlangan ichimlik tarkibida bolalarning faolligi va diqqatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan azorubin E 122 bo‘yoq moddasi mavjud.

В Узбекистане проведут проверку афганской газировки, запрещенной в Кыргызстане
В Узбекистане повторно проверят газированный гранатовый напиток Royal из Афганистана, сообщает Санэпидкомитет. В Кыргызстане этот напиток был запрещен из-за содержания красителя, который может негативно повлиять на здоровье детей.
В Комитете санитарно-эпидемиологического благополучия сообщили, что ранее газированный напиток уже подвергался проверке, и в его составе не были обнаружены токсичные или вредные для здоровья вещества. На данный момент жалоб от населения на этот продукт не поступало.
С 3 июля в Кыргызстане начали изымать гранатовый напиток «Золотая жизнь» (в Узбекистане известный как Royal). По данным 24.kg, в газировке содержался краситель азорубин Е 122, который может негативно влиять на активность и внимание детей.