Senat xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi o‘zgarishlarni ko‘rib chiqdi
Senatorlar oliy ta’lim muassasalari “Qizlarjon” klubi va Xotin-qizlar maslahat kengashi raislari bilan uchrashdi. Keyingi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar muhokamaning asosiy mavzusi bo‘ldi.
Xotin-qizlarga ta’lim, kasb-hunarga o‘qitish, ishga joylashish va ularning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish bo‘yicha imkoniyatlar yaratish davlatning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.
Uchrashuvda “O‘zbekiston — 2030” strategiyasining maqsad va vazifalari, uning asosiy yo‘nalishlari va mamlakatimiz Konstitutsiyasidagi yangi normalarning ahamiyati atroflicha tushuntirildi. Gender tenglik, xotin-qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilish, shuningdek, og‘ir ijtimoiy sharoitda yashayotgan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlariga katta e’tibor qaratildi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya va saylov qonunchiligiga kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq ilk bor o‘tkazilayotgan bo‘lajak parlament saylovlari muhim masalaga aylandi. Uchrashuv ishtirokchilari saylovoldi tashviqoti va keng ko‘lamli tayyorgarlik ishlari bilan ham tanishdi.

В Сенате рассмотрели изменения в вопросах поддержки женщин
Состоялась встреча сенаторов с председателями клуба «Кизларжон» высших учебных заведений и Женского консультативного совета. Основной темой обсуждения стали реформы, которые проводятся в стране в последние годы.
Одним из главных приоритетов государства является создание возможностей для женщин в области образования, профессиональной подготовки, трудоустройства и повышения их социальной и политической активности.
На встрече подробно объяснили цели и задачи стратегии «Узбекистан-2030», её основные направления и значение новых норм Конституции страны. Большое внимание было уделено вопросам гендерного равенства, защите женщин от насилия, а также мерам по поддержке женщин, которые находятся в сложных социальных условиях.
Важным вопросом стали предстоящие парламентские выборы, которые впервые проводятся в соответствии с новой редакцией Конституции и изменениями в избирательном законодательстве. Участники встречи также ознакомились с ходом предвыборной агитации и масштабной подготовительной работой.