Chet el pasportini pochta orqali olish mumkin bo‘ladi
O‘zbekistonda xorijga biometrik pasportni pochta xizmati orqali yetkazib berish xizmati yo‘lga qo‘yiladi. Bu Prezident qarori bilan bir qator me’yoriy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritilganligi tufayli amalga oshirildi.
Yangi tuzatishlarga ko‘ra, xorijga chiqish biometrik pasportini rasmiylashtirish uchun davlat boji sifatida undiriladigan mablag‘lar qayta taqsimlandi. Bundan tashqari, endi fuqarolar ushbu hujjatni pochta orqali olishlari mumkin, bu esa ko‘pchilik uchun tartibni soddalashtiradi.
Qaror, shuningdek, ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar, shuningdek, hamrohlik qiluvchi shaxslar uchun ogohlantirish kiritilmoqda: agar voyaga yetmagan shaxsni boshqa mamlakatda nazoratsiz qoldirgan bo‘lsa, ular javobgarlikka tortiladi. Ushbu chora bolalarning biometrik xorijga chiqish pasportlarini rasmiylashtirishda ularning huquqlari va xavfsizligini himoya qilishga qaratilgan.

Загранпаспорт можно будет получить по почте
В Узбекистане будет введена услуга доставки биометрического загранпаспорта через почтовую службу. Это стало возможным благодаря постановлению Президента, которым внесены изменения в ряд нормативных актов.
Согласно новым поправкам, были перераспределены средства, взимаемые в качестве государственной пошлины за оформление биометрического паспорта для выезда за границу. Кроме того, теперь граждане смогут получать этот документ через почту, что упростит процедуру для многих.
Постановление также вводит предупреждение для родителей или лиц, их заменяющих, а также сопровождающих лиц: они будут нести ответственность, если оставят несовершеннолетнего без надзора в другой стране. Эта мера направлена на защиту прав и безопасности детей при оформлении им биометрических загранпаспортов.