Hukumat qarori bilan Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga nomzodlarni saralash tartibi tasdiqlandi. Mukofot o‘qish yoki ishda muvaffaqiyatga erishgan va o‘z o‘rnagi bilan boshqalarni ilhomlantiradigan 14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan iqtidorli qizlar va ayollarga beriladi.
Talabgorlar fan, ta’lim, adabiyot, madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari va ijtimoiy faoliyat kabi 8 ta yo‘nalish bo‘yicha tanlovdan o‘tadilar. Har bir ishtirokchi uchun uning yutuqlari, shuningdek, ilmiy, ijodiy yoki jamoat faoliyatiga qo‘shgan hissasi baholanadi.
Tanlov bir necha bosqichda o‘tkaziladi. Nomzodlar dastlab tuman va shahar darajasida, so‘ngra Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri darajasida saylanadi. Final respublika bosqichi dekabr oyida bo‘lib o‘tadi va unda yakuniy laureatlar aniqlanadi.
Har yili mukofot 28 nafar qizga beriladi: Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahridan ikki nafardan. Laureatlar diplom, ko‘krak nishoni va pul mukofoti bilan taqdirlanadi. Tantanali taqdirlash har yili 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni oldidan o‘tkaziladi.

Правительство определило порядок присуждения премии Зульфии
Постановлением правительства утверждён порядок отбора претенденток на государственную премию имени Зульфии. Премия присуждается талантливым девушкам и женщинам в возрасте от 14 до 30 лет, которые достигли успехов в учебе или работе и своим примером вдохновляют окружающих.
Претендентки проходят конкурсный отбор по восьми направлениям: наука, образование, литература, культура, искусство, спорт, информационные технологии и общественная деятельность. Для каждой участницы оцениваются её достижения, а также вклад в научную, творческую или общественную деятельность.
Отбор проходит в несколько этапов. Сначала кандидаток выбирают на районном и городском уровнях, затем — на уровне Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента. Финальный республиканский этап проходит в декабре, где и определяют окончательных лауреатов.
Ежегодно премия вручается 28 девушкам: по две представительницы из Каракалпакстана, областей и Ташкента. Лауреатки получают диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение. Торжественное награждение проводится каждый год перед Международным женским днём 8 марта.