Ostonada sanoat va texnologiya sohasidagi ayollarning xalqaro kongressi boshlandi
Qozog‘iston poytaxtida ayollarning sanoat va yuqori texnologiyalardagi o‘rniga bag‘ishlangan xalqaro kongress o‘z ishini boshladi. Tadbirda Qozog‘iston, Rossiya, Armaniston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston va Turkiyadan kelgan mutaxassislar ishtirok etib, yuqori texnologiyali sohalarda ayollar salohiyatini yuzaga chiqarish bo‘yicha tajribalarini almashmoqda.
Qozog‘iston milliy iqtisodiyot vazirining maslahatchisi Lyazzat Ramazanova o‘z nutqida ayollarning mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shayotgan ulkan hissasini ta’kidladi. Uning aytishicha, ayollar biznesning 50 foizini boshqaradi va Qozog‘iston yalpi ichki mahsulotining 42 foizini ta’minlaydi.
Biroq, Ramazanova ta’kidlaganidek, sanoat va texnologiya sohalarida ayollarning ishtiroki hamon past darajada — atigi 18 foiz. “Qani, qizlar, raqobatlashamiz. Bizga aynan shu sohada o‘rnak bo‘ladigan ayollar kerak,” deya u tadbir ishtirokchilarini da’vat etdi.

В Астане стартовал международный конгресс женщин в промышленности и технологиях
В столице Казахстана начал работу международный конгресс, посвященный роли женщин в промышленности и высоких технологиях. В мероприятии принимают участие эксперты из Казахстана, России, Армении, Кыргызстана, Узбекистана и Турции, которые делятся практиками по раскрытию потенциала женщин в высокотехнологичных отраслях.
Советник министра национальной экономики Казахстана Ляззат Рамазанова в своей речи подчеркнула значительный вклад женщин в экономику страны. По ее словам, женщины ответственны за 50% бизнеса и обеспечивают 42% ВВП Казахстана.
Однако, как отметила Рамазанова, участие женщин в промышленности и технологиях остается низким — всего 18%. «Давайте, девушки, конкурировать. Нам необходимы ролевые модели именно в этой отрасли», — призвала она участниц мероприятия.