Prezidentga kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik haqida hisobot berildi
Shavkat Mirziyoyev aholini energiya bilan barqaror ta’minlash va gaz sohasidagi samaradorlikni oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. Uchrashuv davomida mas’ul shaxslar amalga oshirilgan ishlar va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik to‘g‘risida hisobot berdilar.
Gaz ta’minotiga alohida e’tibor qaratildi. Bugungi kunda u aholi va korxonalarning o‘sib borayotgan ehtiyojlariga mos kelmoqda. Sanoatni modernizatsiya qilish va energiya samaradorligini oshirish tufayli so‘nggi yillarda gaz sarfini 1,6 barobar kamaytirish imkoni yaratildi. Biroq, barqaror energiya ta’minotini ta’minlash vazifalari, ayniqsa qishda ehtiyoj ortishi mumkinligini hisobga olgan holda, dolzarb bo‘lib qolmoqda. Shu maqsadda zaxiralar yaratish va gazni ijtimoiy muassasalar hamda asosiy korxonalar o‘rtasida manzilli taqsimlash ko‘zda tutilgan.
Yig‘ilishda yo‘qotishlarni kamaytirishga yordam beradigan gazni hisobga olish va nazorat qilish choralari ham muhokama qilindi. Andijon, Navoiy va Toshkent viloyatlari kabi tejash uchun eng katta imkoniyatlarga ega hududlarga alohida e’tibor qaratildi. Prezident joylarda, mahalla va tumanlarda talab va iste’molni aniq muvofiqlashtirgan holda barcha energiya ta’minoti masalalarini hal etish zarurligini ta’kidladi.
Gaz tarmog‘ini isloh qilish rejalari alohida ko‘rib chiqildi. Korxonalar modernizatsiyaga sarmoyalarni jalb qilish uchun xalqaro bozorga chiqishlari kerak. Raqamlashtirish va xususiy sektor bilan hamkorlik gaz tarmoqlarini yangilash va samaradorligini oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda. Davlatimiz rahbari ushbu jarayonlarni tezlashtirish, mahsulot tannarxini pasaytirish, geologiya-qidiruv ishlariga xorijiy mutaxassislarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президенту отчитались о подготовке к осенне-зимнему сезону
Шавкат Мирзиёев провёл совещание, посвящённое вопросам стабильного обеспечения энергией населения, а также повышению эффективности в газовой сфере. В ходе встречи ответственные лица отчитались о проделанной работе и подготовке к осенне-зимнему сезону.
Особое внимание было уделено поставкам газа. Сегодня они соответствуют растущим потребностям как населения, так и предприятий. Благодаря модернизации и повышению энергоэффективности в промышленности удалось сократить расход газа в 1,6 раза за последние годы. Однако задачи по обеспечению устойчивого энергоснабжения остаются актуальными, особенно с учётом возможного увеличения спроса зимой. Для этого предусмотрено создание резервов и адресное распределение газа между социальными учреждениями и ключевыми предприятиями.
На совещании также обсудили меры по учёту и контролю газа, что позволяет минимизировать потери. Особое внимание было уделено регионам, где имеются наибольшие резервы для экономии, таким как Андижанская, Навоийская и Ташкентская области. Президент подчеркнул необходимость решения всех вопросов энергоснабжения на местах, в махаллях и районах, с чёткой координацией спроса и потребления.
Отдельно рассматривались планы по трансформации газовой отрасли. Предприятия должны выйти на международный рынок, чтобы привлекать инвестиции на модернизацию. Цифровизация и партнёрство с частным сектором открывают новые возможности для обновления газовых сетей и повышения их эффективности. Президент поручил ускорить эти процессы, снизить себестоимость продукции и привлечь иностранных специалистов к геологоразведочным работам.