Ozarbayjon madaniy forum uchun O‘zbekistondan minnatdor
Ozarbayjon madaniyat vaziri Odil Karimli "II Turkiy dunyo madaniyati forumi" va "Xalqaro baxshichilik san’ati festivali" yuksak saviyada o‘tkazilgani uchun O‘zbekistonga chuqur minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekistonning turkiy dunyo rivojiga qo‘shayotgan hissasini va madaniy merosni asrab-avaylash muhimligini ta’kidladi.
Karimli Forum va Festivalning bir vaqtning o‘zida o‘tkazilishi, shuningdek, ularning muvaffaqiyatida xalqaro tashkilotlarning roli muhimligini ta’kidladi. U Forumdagi muhokamalar tufayli turkiy dunyoning madaniy hamkorligi va birdamligi chuqurlashishiga ishonch bildirdi.
Vazir Shushadagi birinchi Forum va "Kecha, bugun va ertaga turkiy madaniyat" konsepsiyasining ahamiyatini eslatdi, shuningdek, Shusha va Xiva o‘rtasidagi birodarlikni ta’kidladi. U turkiy davlatlar rahbarlari siyosati tufayli ular o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanib borayotganini ta’kidlab, turkiy mamlakatlarning Ozarbayjon hududlarini tiklashga qo‘shgan hissasini minnatdorlik bilan qayd etdi.
Vazir, shuningdek, turkiy dunyo madaniy integratsiyasi va uning merosini asrab-avaylash bo‘yicha loyihalar muhimligini ta’kidlab, aloqalarni yanada mustahkamlashga qat’iy intilishini bildirdi.

Азербайджан благодарен Узбекистану за культурный форум
Министр культуры Азербайджана Адиль Керимли выразил глубокую благодарность Узбекистану за высокий уровень проведения II Форума культуры тюркского мира и Международного фестиваля искусства бахши. Он отметил вклад Узбекистана в развитие тюркского мира и важность сохранения культурного наследия.
Керимли подчеркнул значимость одновременного проведения Форума и Фестиваля, а также роль международных организаций в их успехе. Он выразил уверенность в углублении культурного сотрудничества и единства тюркского мира благодаря обсуждениям на Форуме.
Министр напомнил о первом Форуме в Шуше и важности концепции «Вчера, сегодня и завтра тюркской культуры», а также отметил побратимство Шуши и Хивы. Он констатировал укрепление сотрудничества между тюркскими государствами благодаря политике их лидеров и с благодарностью отметил вклад тюркских стран в восстановление территорий Азербайджана.
Министр также подчеркнул важность культурной интеграции тюркского мира и проектов по сохранению его наследия, выразив твердую приверженность дальнейшему укреплению связей.