O‘zbekiston Senati Raisi Parlamentlararo ittifoq rahbarlari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva Boku shahrida o‘tkazilayotgan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasi (COP29) doirasida xalqaro tashkilotlar va parlamentlar rahbarlari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Parlamentlararo ittifoq raisi Tuliya Ekson va ushbu tashkilotning bosh kotibi Martin Chungong bilan suhbat chog‘ida O‘zbekistonning ittifoq bilan hamkorligining asosiy masalalari muhokama etildi. 2025-yilda Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rish, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda parlamentlarning o‘rni va bu yo‘nalishdagi parlament nazoratini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Narbayeva, shuningdek, Ozarbayjon Milliy Majlisi raisi Sohiba G‘aforova bilan ham uchrashdi. Tomonlar ikki davlat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilib, ekologiya va iqlim o‘zgarishi masalalariga e’tibor qaratdilar.
Uchrashuvlar davomida kambag‘allikni qisqartirish, samarali ijtimoiy himoya tizimini yaratish va kreativ iqtisodiyotni rivojlantirishda parlamentning roli kabi keng ko‘lamli mavzular ham ko‘tarildi.

Председатель Сената Узбекистана встретилась с руководителями Межпарламентского союза
Председатель Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзила Нарбаева в рамках конференции ООН по изменению климата (COP29), проходящей в Баку, провела ряд встреч с руководителями международных организаций и парламентов.
Во время беседы с председателем Межпарламентского союза Тулией Эксон и генеральным секретарём этой организации Мартином Чунгонгом обсуждались ключевые вопросы сотрудничества Узбекистана с союзом. Особое внимание было уделено подготовке к 150-й юбилейной Ассамблее Межпарламентского союза, которая пройдёт в Ташкенте в 2025 году, а также роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и усилении парламентского контроля в этой области.
Нарбаева также встретилась с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой. Стороны обсудили перспективы укрепления сотрудничества между парламентами двух стран, уделив внимание вопросам экологии и изменения климата.
В ходе встреч был поднят широкий круг тем, включая роль парламента в сокращении бедности, создании эффективной системы социальной защиты и развитии креативной экономики.