Buxoro viloyatida ayol rahbarlar uchun mahorat darsi o'tkazildi
Buxoro viloyatida Oliy Majlis Senati va Birlashgan Millatlar tashkilotining taraqqiyot dasturi" O’zbekiston milliy gender strategiyasini amalga oshirishni qo’llab-quvvatlash orqali tenglikka erishish “qo’shma loyihasi doirasida” davra suhbati“, shuningdek, notiqlik san’ati bo’yicha mahorat darslari bo’lib o’tdi.
Tadbirlarda viloyat ayol rahbarlari, siyosiy partiyalar, mahalliy kengashlar, yoshlar va ommaviy axborot vositalarining “ayollar qanoti” vakillari ishtirok etdi. Senatning xotin-qizlar va gender tengligi masalalari qo’mitasi a’zosi Abira Huseynova master-klassda bo’lajak parlament va mahalliy kengash saylovlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Ishtirokchilarga ayol nomzodlar uchun kvotani 30 foizdan 40 foizgacha oshirish muhimligi tushuntirildi, bu boradagi chora-tadbirlar, to’siqlar va imkoniyatlar muhokama qilindi.
Davra suhbatida Nigora Madazimova gender tengligiga qaratilgan qonunlar va ayollar jamiyatda va ishda duch keladigan qiyinchiliklar haqida gapirdi. BMT maslahatchisi Anvarjon Meliboyev notiqlik bo’yicha master-klass o’tkazdi va uning siyosatchilar uchun ahamiyatini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, saylovchilar bilan samarali muloqot qilish va hamkasblarini ishontirish qobiliyati deputatning obro’sini oshiradi.
Xulosa qilib aytganda, ishtirokchilar ushbu chora-tadbirlar tufayli ayollar saylovlarda faolroq ishtirok etishlarini va olingan bilim va ko’nikmalar kelajakda ularga yordam berishini ta’kidladilar.

В Бухарской области прошёл мастер-класс для женщин-руководителей
В Бухарской области состоялся «круглый стол» в рамках совместного проекта Сената Олий Мажлиса и Программы развития Организации Объединённых Наций «Достижение равенства путём поддержки реализации Национальной гендерной стратегии Узбекистана», а также мастер-классы по ораторскому искусству.
В мероприятиях приняли участие женщины-руководители региона, представители «Женского крыла» политических партий, местных советов, молодёжи и СМИ. Член комитета Сената по вопросам женщин и гендерного равенства Абира Хусейнова на мастер-классе подробно рассказала о предстоящих выборах в парламент и местные советы. Участникам объяснили важность увеличения квоты для женщин-кандидатов с 30 до 40 процентов, обсудили принятые меры, препятствия и возможности в этом направлении.
На «круглом столе» Нигора Мадазимова рассказала о законах, направленных на гендерное равенство, и о трудностях, с которыми сталкиваются женщины в обществе и на работе. Советник ООН Анваржон Мелибоев провёл мастер-класс по ораторскому искусству, подчеркнув его важность для политиков. Он отметил, что умение эффективно общаться с избирателями и убеждать коллег повышает авторитет депутата.
В завершение участники отметили, что благодаря этим мерам женщины будут более активно участвовать в выборах, а полученные знания и навыки помогут им в будущем.