O‘zbekiston Prezidenti Vengriya Bosh vaziri bilan uchrashdi
Bishkekda bo‘lib o‘tayotgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti doirasida Shavkat Mirziyoyev Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan uchrashdi. Tomonlar O‘zbekiston-Vengriya munosabatlarini yanada rivojlantirish, shuningdek, mamlakatlar o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklik istiqbollarini muhokama qildilar.
Tovar ayirboshlashning o‘sishi va sanoat kooperatsiyasi hajmining oshishida aks etayotgan hamkorlikning erishilgan natijalariga alohida e’tibor qaratildi. Ayni paytda Toshkent viloyatida sanoat parkini tashkil etish bo‘yicha faol ish olib borilmoqda. Oktyabr oyida Qo‘qon shahrida mahalliy hamkorlik masalalari muhokama qilingan birinchi Hududlar forumi o‘tkazildi, noyabr oyida esa Budapeshtda xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni yanada mustahkamlaydigan qo‘shma madaniy tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Yetakchilar bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlarni ham kelishib oldilar va iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalarni kengaytirish muhimligini ta’kidladilar. Ushbu yangi portfel ikki mamlakatning yetakchi kompaniyalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilishga xizmat qilishi kerak.

Президент Узбекистана встретился с Премьер-министром Венгрии
В рамках саммита Организации тюркских государств, проходящего в Бишкеке, Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном. Стороны обсудили перспективы дальнейшего развития узбекско-венгерских отношений, а также многопланового партнёрства между странами.
Особое внимание уделили достигнутым результатам сотрудничества, которые уже отражаются на росте товарооборота и увеличении объёмов промышленной кооперации. Сейчас активно ведётся работа над созданием индустриального парка в Ташкентской области. В октябре в Коканде был проведён первый Форум регионов, где обсуждались вопросы локального сотрудничества, а в ноябре в Будапеште запланированы совместные культурные мероприятия, которые ещё больше укрепят взаимопонимание между народами.
Лидеры также согласовали предстоящие двусторонние мероприятия, отметив значимость расширения экономических и инвестиционных проектов. Этот новый портфель должен способствовать укреплению связей между ведущими компаниями двух стран и привлечению дополнительных инвестиций.