Shavkat Mirziyoyev Donald Trampni saylovdagi g‘alabasi bilan tabrikladi
O‘zbekiston Prezidenti Donald Trampga Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti etib saylangani munosabati bilan tabrik yo‘lladi. Mirziyoyev o‘z murojaatida Trampni ishonchli g‘alabasi bilan tabrikladi, uning so‘zlariga ko‘ra, bu Amerika xalqi uning AQSH xalqaro nufuzi va iqtisodiy qudratini mustahkamlash rejalari va niyatlarini qo‘llab-quvvatlashini ko‘rsatdi.
Mirziyoyev Qo‘shma Shtatlarga O‘zbekistonning mustaqilligi va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlagani, shuningdek, islohotlarni amalga oshirishda ko‘rsatgan yordami uchun minnatdorlik bildirdi. U aynan Trampning birinchi prezidentlik davrida, 2018 yilda Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng, O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi bosqichi boshlangani, bu siyosiy muloqotning mustahkamlanishiga va iqtisodiy va gumanitar aloqalarning faollashishiga olib kelganini eslatdi.
Prezident, shuningdek, yuqori darajadagi delegatsiyalarning tashriflari tufayli mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilganini ta’kidladi. Mirziyoyevga ko‘ra, O‘zbekiston AQSH bilan do‘stona munosabatlarni mustahkamlash va erishilgan barcha kelishuvlarni amalga oshirishni davom ettirish niyatida. U savdo, moliya, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va ta’lim kabi qator yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini bildirdi, shuningdek, Afg‘onistonda tinchlik va taraqqiyotga ko‘maklashish muhimligini ta’kidladi.
Mirziyoyev Trampni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif qilib, bu qadam mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishga yordam berishiga ishonch bildirdi.

Шавкат Мирзиёев поздравил Дональда Трампа с победой на выборах
Президент Узбекистана направил поздравительное письмо Дональду Трампу в связи с его избранием на пост Президента Соединённых Штатов Америки. В своём обращении Мирзиёев поздравил Трампа с убедительной победой, которая, по его словам, показала поддержку американским народом его планов и намерений укрепить международный авторитет и экономическую мощь США.
Мирзиёев выразил признательность Соединённым Штатам за поддержку независимости и территориальной целостности Узбекистана, а также за содействие в проведении реформ. Он напомнил, что именно во время первого срока Трампа, после их встречи в Белом доме в 2018 году, начался новый этап стратегического партнёрства между Узбекистаном и США, что привело к укреплению политического диалога и активизации экономических и гуманитарных связей.
Президент также отметил, что сотрудничество между странами достигло беспрецедентного уровня благодаря обмену визитами высокопоставленных делегаций. Узбекистан, по словам Мирзиёева, намерен продолжать укреплять дружественные отношения с США и реализовывать все достигнутые договорённости. Он выразил заинтересованность в расширении сотрудничества по ряду направлений, включая торговлю, финансы, энергетику, транспорт, сельское хозяйство и образование, а также отметил важность содействия миру и развитию в Афганистане.
Мирзиёев пригласил Трампа посетить Узбекистан с официальным визитом, выразив уверенность, что этот шаг поможет вывести отношения между странами на новый уровень.