Senat 5 yillik faoliyati haqida hisobot berdi
So‘nggi besh yilda O‘zbekiston Senati asosiy e’tiborini qonunchilik tizimidagi muammolarni hal etish va mamlakat hududlari manfaatlarini aks ettiruvchi qonunlarni qabul qilishga qaratdi.
2020-2024-yillarda 59 ta yalpi majlis bo‘lib o‘tdi, unda 438 ta qonun ko‘rib chiqildi. Shu bilan birga, Senat ulardan 20 tasini rad etdi, chunki ba’zi normalar inson huquqlari va hududlarning manfaatlarini himoya qilish talablariga javob bermasdi.
Taqqoslash uchun, 2015-2019-yillar davomida 25 ta majlis o‘tkazilib, unda 226 ta qonun muhokama qilindi. Konstitutsiyaning yangi tahririda Senatga o‘z qonunchilik tashabbuslarini ilgari surish huquqi berildi, bu esa jamiyat talablarini yaxshiroq hisobga olish va uning faoliyati samaradorligini oshirish imkonini berdi.
Senat mahalliy Kengashlar bilan faol hamkorlik qilib, 50 dan ortiq qonun bo‘yicha hudud manfaati bilan puxta asoslangan va kelishilgan takliflarni hukumatga taqdim etdi.

Сенат отчитался о работе за 5 лет
В последние пять лет Сенат Узбекистана сосредоточился на решении проблем в законодательной системе и принятии законов, отражающих интересы регионов страны.
С 2020 по 2024 год прошло 59 пленарных заседаний, где было рассмотрено 438 законов. При этом Сенат отклонил 20 из них, так как некоторые нормы не соответствовали требованиям защиты прав человека и интересам регионов.
Для сравнения, за период с 2015 по 2019 год было проведено 25 заседаний, на которых обсуждали 226 законов. В новом варианте Конституции Сенату предоставлено право предлагать свои законодательные инициативы, что позволило лучше учитывать запросы общества и повысить эффективность его работы.
Сенат стал активнее сотрудничать с местными Кенгашами и представил правительству предложения по более чем 50 законам, тщательно обоснованных и согласованных с территориальными интересами.