Nogironligi bo'lgan odamlar saylovlarda ishtirok etishlari mumkin
Prezident "nogironligi bo’lgan shaxslarning huquqlari to’g’risida"gi qonunga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritadigan yangi qonunni imzoladi. O’zgarishlar nogironligi bo’lgan odamlarning adolat va siyosiy ishtirok etish huquqlarini ta’minlash uchun qo’shimcha shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan.
Yangiliklarga ko’ra, davlat nogironlar uchun Odil sudlovdan teng foydalanishni kafolatlaydi. Ularning sud jarayonining barcha bosqichlarida, shu jumladan surishtiruv va dastlabki tergovda ishtirok etishini ta’minlash uchun choralar ko’riladi. Shunday qilib, nogironlar boshqa fuqarolar bilan teng ravishda adolatda ishtirok etishlari mumkin.
Bundan tashqari, qonun endi nogironligi bo’lgan odamlarning mamlakatning ijtimoiy-siyosiy hayotida ishtirok etishini ta’minlaydi. Bunga ularning to’g’ridan-to’g’ri va o’z vakillari orqali ovoz berish, saylanish, referendumlarda qatnashish huquqi kiradi. Davlat, shuningdek, barcha toifadagi nogironlar uchun ovoz berish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga va’da beradi. Saylov uchastkalarida va referendum uchastkalarida eshitish, ko’rish qobiliyati zaif odamlar, shuningdek, nogironlar aravachasidan foydalanadiganlarning ehtiyojlari hisobga olinadi.
Bundan tashqari, yangi qonun birinchi marta nogironlar bilan muloqot qilish uchun mos bo’lgan aloqa shakllarini belgilaydigan normalarni belgilaydi va ijtimoiy infratuzilma ob’ektlarini barcha fuqarolar uchun ochiq qilish uchun moslashtirish uchun shart-sharoitlarni ta’minlaydi.

Люди с инвалидностью смогут участвовать в выборах
Президент подписал новый закон, который вносит изменения и дополнения в Закон «О правах лиц с инвалидностью». Изменения направлены на создание дополнительных условий для обеспечения прав людей с инвалидностью на правосудие и участие в политической жизни.
Согласно нововведениям, государство гарантирует равный доступ к правосудию для лиц с ограниченными возможностями. Будут приняты меры, обеспечивающие их участие на всех этапах судебного процесса, включая дознание и предварительное следствие. Таким образом, инвалиды смогут принимать участие в правосудии наравне с другими гражданами.
Кроме того, закон теперь предусматривает обеспечение участия людей с инвалидностью в социально-политической жизни страны. Это включает их право голосовать, быть избранными, участвовать в референдумах, как напрямую, так и через своих представителей. Государство также обязуется создать необходимые условия для голосования всех категорий людей с ограниченными возможностями. На избирательных участках и участках референдума будут учтены потребности людей с нарушением слуха, зрения, а также тех, кто использует кресла-коляски.
Помимо этого, в новом законе впервые устанавливаются нормы, определяющие формы общения, подходящие для взаимодействия с инвалидами и предусматриваются условия для адаптации объектов социальной инфраструктуры, чтобы сделать их доступными для всех граждан.