O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirishning yangi tartibi joriy etildi
O‘zbekiston Prezidenti qo‘shimcha yer imkoniyatlaridan foydalangan holda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirishga qaratilgan qarorni imzoladi. Hujjatda dala chetlarida, tomorqalarda, uy atrofi hududlarida, shuningdek, mahallalarning ichki ko‘chalarida mahsulot yetishtirishning innovatsion tizimini joriy etish ko‘zda tutilgan.
O‘simliklar karantini va himoyasi agentligiga ushbu tizimni joriy etish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish vazifasi yuklatildi. Agentlik qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilarini zarur urug‘lik va ko‘chatlar bilan ta’minlash hamda yetishtirilgan mahsulotlarni eksport qilishni tashkil etishga mas’ul bo‘ladi. Bundan tashqari, Agentlik yetishtirish va eksport qilish uchun eng foydali ekinlarni aniqlash maqsadida meva-sabzavot mahsulotlariga bozor talabini tahlil qiladi.
Mahsulot yetishtirish uchun qo‘shimcha maydonlardan foydalanuvchi fermerlarni rag‘batlantirish uchun sezilarli imtiyozlar nazarda tutilgan. Bir yil davomida bunday ishlab chiqaruvchilar ichki fitosanitariya sertifikati uchun to‘lovdan ozod etiladi.
Bundan tashqari, “in-vitro” usulida yetishtirilgan mevali daraxt ko‘chatlari narxining 50 foizini qoplaydigan subsidiyalar Agrosanoat majmuini rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasidan ajratiladi. Bir tup ko‘chat uchun subsidiyaning eng yuqori miqdori 25 ming so‘mni tashkil etadi.

В Узбекистане введён новый порядок увеличения производства сельхозпродукции
Президент Узбекистана подписал постановление, направленное на увеличение объемов сельскохозяйственного производства с использованием дополнительных земельных возможностей. Документ предусматривает внедрение инновационной системы выращивания продукции на краях полей, приусадебных участках, придомовых территориях, а также на внутренних улицах махаллей.
Агентству по карантину и защите растений поручено координировать работу по внедрению этой системы. Оно будет отвечать за обеспечение сельхозпроизводителей необходимыми семенами, саженцами и за организацию экспорта выращенной продукции. Более того, Агентство займётся анализом рыночного спроса на фруктово-овощную продукцию, чтобы определять наиболее выгодные культуры для выращивания и экспорта.
Для стимулирования фермеров, использующих дополнительные участки для выращивания продукции, предусмотрены существенные льготы. В течение года такие производители будут освобождены от оплаты за внутренний фитосанитарный сертификат.
Кроме того, из Государственного целевого фонда развития агропромышленного комплекса выделяются субсидии, покрывающие 50% стоимости саженцев плодовых деревьев, выращенных методом «in-vitro». Максимальная сумма субсидии на один саженец составит 25 тысяч сумов.