O‘zbekistonda qator tovarlarga nol bojxona boji 2026-yilgacha uzaytirildi
O‘zbekiston Prezidenti bir qator oziq-ovqat va gigiena mahsulotlari importiga nol bojxona boji stavkasining amal qilish muddatini 2026-yil 1-yanvargacha uzaytirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Ushbu chora iste’mol bozorida narxlarni barqarorlashtirish va asosiy mahsulotlarning hammabopligini ta’minlashga qaratilgan.
Mamlakatga bojxona boji to‘lamasdan olib kirish mumkin bo‘lgan tovarlar ro‘yxatiga o‘simlik yog‘lari, sariyog‘ va margarin, tuxum, quyultirilgan sut, qaymoq, yogurt, pishloq va tvorog, un, qandolat mahsulotlari, murabbo va alkogolsiz ichimliklar, banan, sitrus mevalar, olma, nok, mango, kokos, anjir va boshqa yangi yoki quritilgan mevalar, qahva, choy va baliq, shuningdek soch parvarishi vositalari va boshqa gigiena mahsulotlari kiradi.
Imtiyozli rejimning amal qilishi 2022-yil 31-maydagi PF-145-son va 2023-yil 23-martdagi PF-41-son farmonlarga asoslangan. Endi uning muddati ikki yilga uzaytirildi, bu esa biznes yukini yengillashtirish va adolatli raqobatni qo‘llab-quvvatlash imkonini beradi.
Biroq, parranda go‘shtini bojsiz olib kirish bo‘yicha imtiyoz uzaytirilmadi, bu esa mazkur mahsulotning ichki bozordagi narxlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В Узбекистане продлили нулевую таможенную пошлину на ряд товаров до 2026 года
Президент Узбекистана подписал указ, продлевающий действие нулевой ставки таможенной пошлины на импорт ряда продовольственных и гигиенических товаров до 1 января 2026 года. Эта мера направлена на стабилизацию цен на потребительском рынке и обеспечение доступности ключевых продуктов.
Список товаров, которые можно будет ввозить в страну без уплаты таможенной пошлины, включает растительные масла, сливочное масло и маргарин, яйца, сгущённое молоко, сливки, йогурт, сыр и творог, муку, кондитерские изделия, варенье и безалкогольные напитки, бананы, цитрусовые, яблоки, груши, манго, кокосы, инжир и другие свежие или сушёные фрукты, кофе, чай и рыбу, а также средства для ухода за волосами и другие гигиенические товары.
Действие льготного режима основано на указах № УП-145 от 31 мая 2022 года и № УП-41 от 23 марта 2023 года. Теперь его срок продлён на два года, что позволит снизить нагрузку на бизнес и поддержать справедливую конкуренцию.
Однако льгота на беспошлинный ввоз мяса птицы продлена не была, что может повлиять на цены на этот продукт на внутреннем рынке.