O‘zbekiston delegatsiyasi Ozarbayjonda xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
O‘zbekiston Oliy Majlisi Senatining Yoshlar, xotin-qizlar, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi Orzigul Kozixonova Ozarbayjon parlamentining 106 yilligiga bag‘ishlangan “Parlamentarizm: an’analar va istiqbollar” mavzusidagi xalqaro anjumanda qatnashdi.
Tadbir 13 mamlakatdan 100 ga yaqin parlament a’zolari hamda xalqaro tashkilotlar vakillarini jamladi. Ishtirokchilar parlamentlararo hamkorlikning muhim masalalari, qonunchilikni takomillashtirish va demokratik qadriyatlarni mustahkamlash haqida fikr almashdilar. Inson huquqlari va qonun ustuvorligiga alohida e’tibor qaratildi.
Anjumanda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi hamkorlik faol rivojlanayotgani ta’kidlandi. Delegatsiyalar vakillari O‘zbekistonda yangilangan Konstitutsiya asosida o‘tkazilgan ilk parlament saylovlarining ahamiyatini, shuningdek, mamlakatni boshqarishda parlamentning rolini kuchaytirayotgan islohotlarni muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida parlamentlararo hamkorlikni mustahkamlash, tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Tashrif doirasida Kozixonova Ozarbayjon Milliy Majlisi Yoshlar va sport qo‘mitasi raisi Shohin Ismoilov hamda Milliy Majlis deputati, “Ozarbayjon-O‘zbekiston” do‘stlik guruhi a’zosi Pashazoda bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar davomida sport sohasida hamkorlikni kengaytirish, tajriba almashish va tashabbuslarni ilgari surish masalalari muhokama etildi. Shuningdek, ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun tuzilgan do‘stlik guruhlari faoliyatini jonlantirish masalasi ham ko‘rib chiqildi.

Делегация Узбекистана приняла участие в международной конференции в Азербайджане
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Узбекистана по вопросам молодёжи, женщин, культуры и спорта Орзигул Козихонова приняла участие в международной конференции «Парламентаризм: традиции и перспективы», посвящённой 106-й годовщине парламента Азербайджана.
Мероприятие собрало около 100 парламентариев из 13 стран и представителей международных организаций. Участники обсудили ключевые вопросы межпарламентского взаимодействия, совершенствования законодательства и укрепления демократических ценностей. Особое внимание уделили правам человека и верховенству закона.
На конференции отметили активное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном. Представители делегаций обсудили значимость первых парламентских выборов в Узбекистане, проведённых на основе обновлённой Конституции, а также реформы, усиливающие роль парламента в управлении страной.
По итогам встречи были выработаны предложения по укреплению межпарламентского взаимодействия, обмену опытом и реализации совместных проектов.
В рамках визита Козихонова провела встречи с председателем Комитета Миллий Меджлиса Азербайджана по молодёжи и спорту Шахином Исмаиловым и депутатом Миллий Меджлиса, членом группы дружбы «Азербайджан-Узбекистан» Пашазаде. В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения сотрудничества, обмена опытом и продвижения инициатив в спортивной сфере. Также был рассмотрен вопрос активизации работы групп дружбы, созданных для укрепления взаимодействия между парламентами двух стран.