Toshkentda O‘zbekistonning YUNISEF bilan hamkorligi 30 yilligi nishonlandi
Poytaxtda mamlakatimizning BMT Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF) bilan sherikligining o‘ttiz yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbir o‘tkazildi. Tadbirda ishtirok etgan Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva yosh avlod manfaatlari yo‘lida hamkorlikni davom ettirish muhimligini ta’kidladi.
O‘ttiz yillik hamkorlik davomida bolalar turmush darajasini yaxshilash, ta’lim va tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytirish, shuningdek, ularning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan muhim loyihalar amalga oshirildi. YUNISEF O‘zbekistonga bolalar huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etishda, jumladan BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasini hayotga tatbiq etishda ko‘maklashmoqda.
2024-yil noyabr oyida imzolangan bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risidagi qonun muhim bosqich bo‘ldi. Unda zo‘ravonlik taqiqlanib, uning namoyon bo‘lishi uchun javobgarlik kuchaytirildi.
Inklyuziv ta’lim, ijtimoiy himoya va sog‘liqni saqlash dasturlari jadal rivojlantirilmoqda. Har bir bolaga o‘z qobiliyatini to‘liq namoyon etishga imkon beradigan sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
YUNISEF bilan hamkorlik, xususan sog‘liqni saqlash, ta’lim va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma tashabbuslar davom ettiriladi.

В Ташкенте отметили 30-летие сотрудничества Узбекистана с ЮНИСЕФ
В столице состоялось торжественное мероприятие, посвящённое тридцатилетию партнёрства страны с Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ). В событии приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, которая подчеркнула важность продолжения совместной работы в интересах подрастающего поколения.
За три десятилетия сотрудничества были реализованы значимые проекты, направленные на улучшение жизни детей, обеспечение доступа к образованию и медицинским услугам, а также защиту их прав. ЮНИСЕФ оказывает поддержку Узбекистану в продвижении международных стандартов в сфере прав детей, включая реализацию Конвенции ООН о правах ребёнка.
Важным этапом стал подписанный в ноябре 2024 года закон о защите детей от всех форм насилия, предусматривающий запрет на насилие и ужесточение ответственности за его проявления.
Активно развиваются инклюзивное образование, программы социальной защиты и здравоохранения. Уделяется внимание созданию условий, которые позволят каждому ребёнку раскрыть свой потенциал.
Сотрудничество с ЮНИСЕФ продолжится, включая совместные инициативы в здравоохранении, образовании и социальной поддержке.