O'zbekiston xalqaro kosmik shartnomaga qo'shildi
Shartnoma tamoyillarini belgilaydi kosmosni, shu jumladan oyni va boshqa samoviy jismlarni o’rganish va ulardan foydalanish. Ushbu hujjatga qo’shilish O’zbekistonning xalqaro kosmik loyihalarda ishtirok etishi uchun yangi imkoniyatlar ochishi va boshqa mamlakatlar bilan resurslar va bilim almashish imkonini berishi kutilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev 10-oktabr kuni ratifikatsiya to’g’risidagi qonunni imzoladi. Ushbu shartnoma 1966 yilda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan va shu vaqtdan beri 114 mamlakat qo’shilgan. O’zbekiston 115-ishtirokchi bo’ldi, bu esa mamlakatning kosmik faoliyatini rivojlantirishga bo’lgan faol intilishini tasdiqlaydi.
Shartnoma kosmik tadqiqotlar rivojlanish darajasidan qat’i nazar, barcha mamlakatlar manfaati uchun amalga oshirilishi kerakligini belgilaydi. Shuningdek, u yadroviy qurollarni kosmosga joylashtirishni taqiqlaydi va favqulodda vaziyatlarda kosmonavtlarga yordam berishni talab qiladi. O’zbekiston endi xalqaro hamkorlikni qo’llab-quvvatlash va kosmosda xavfsizlikni ta’minlash, shuningdek, 2022-2024 yillarga mo’ljallangan strategiya doirasida o’z kosmik tarmog’ini rivojlantirishga majburdir.

Узбекистан присоединился к международному Договору о космосе
Договор определяет принципы исследование и использования космического пространства, включая Луну и другие небесные тела. Ожидается, что присоединение к этому документу откроет новые возможности для участия Узбекистана в международных космических проектах и позволит обмениваться ресурсами и знаниями с другими странами.
Шавкат Мирзиёев подписал закон о ратификации 10 октября. Этот договор был принят Генеральной ассамблеей ООН в 1966 году и с тех пор к нему присоединились 114 стран. Узбекистан стал 115-м участником, что подтверждает активное стремление страны развивать свою космическую деятельность.
Договор устанавливает, что исследование космоса должно происходить в интересах всех стран, независимо от их уровня развития. Он также запрещает размещение ядерного оружия в космосе и требует оказания помощи космонавтам в экстренных ситуациях. Узбекистан теперь обязан поддерживать международное сотрудничество и обеспечивать безопасность в космосе, а также развивать свою космическую сеть в рамках намеченной стратегии на 2022-2024 годы.