Samarqandda O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuviga raisligi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari Xavfsizlik kengashlari kotiblarining ikkinchi uchrashuvi o‘tkazildi. Tadbir xavfsizlikning muhim masalalarini, jumladan, terrorizm, ekstremizm va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, ekologiya va transport xavfsizligi sohasidagi hamkorlikni muhokama qilish uchun maydon bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z qutlov so‘zida Markaziy Osiyo yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro ishonch tamoyillariga asoslangan rivojlanishning yangi bosqichiga o‘tayotganini ta’kidladi. U mintaqada umumiy xavfsizlikni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini alohida qayd etdi.
Ishtirokchilar hamkorlikning hozirgi darajasini yuqori baholab, uni yanada rivojlantirish yo‘llari bo‘yicha fikr almashdilar. O‘zbekiston tomoni Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash konsepsiyasi loyihasini taqdim etdi. Uchrashuv yakunida ustuvor yo‘nalishlardagi hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni belgilovchi bayonnoma qabul qilindi.

Безопасность Центральной Азии: саммит Совбезов в Самарканде
В Самарканде прошла вторая встреча секретарей Советов безопасности стран Центральной Азии, организованная в рамках председательства Узбекистана в Консультативной встрече глав государств региона. Мероприятие стало площадкой для обсуждения ключевых вопросов безопасности, включая борьбу с терроризмом, экстремизмом и организованной преступностью, а также сотрудничество в области экологической и транспортной безопасности.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем приветственном обращении подчеркнул, что Центральная Азия переходит к новому этапу развития, основанному на принципах добрососедства и взаимодоверия. Он отметил важность укрепления всеобщей безопасности и углубления экономического сотрудничества в регионе.
Участники высоко оценили текущий уровень взаимодействия и обменялись мнениями о путях его дальнейшего развития. Узбекская сторона представила проект Концепции обеспечения региональной безопасности и стабильности. По итогам встречи был принят протокол, определяющий конкретные шаги по укреплению сотрудничества в приоритетных областях.