Yevgeniy Popixin Ilya Nazarevich haqida: “U xokkeyga butun borlig‘ini bag‘ishlagan haqiqiy professional edi”
Xalqaro toifadagi sport ustasi, sovet xokkeychisi va rossiyalik murabbiy Yevgeniy Nikolayevich Popixin “Karvan-Info” nashri uchun maxsus ravishda Qozog‘iston xokkey ligasining eng yaxshi himoyachisi unvoniga sazovor bo‘lgan Ilya Nazarevich haqidagi o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. Popixin Nazarevichning bu unvonga munosib ekanligi haqida alohida ta’kidlab o‘tdi.
Popixinning so‘zlariga ko‘ra, Nazarevich har doim o‘ta professionallik va ishga jiddiy munosabatda bo‘lgan o‘yinchi edi. “Ilya bilan ishlash juda yoqimli edi. U har doim mashg‘ulotlarda yosh o‘yinchilarga qaraganda ko‘proq mehnat qilardi. Yillar o‘tishi bilan yuqori darajani saqlab qolish uchun yanada ko‘proq ishlashga to‘g‘ri keladi va Ilya buni tushunardi,” — deydi Yevgeniy Nikolayevich.
Popixin, ayniqsa, Nazarevichning yetakchilik fazilatlarini, uning muz ustida va undan tashqarida o‘zini to‘g‘ri tutishini ta’kidladi: “U jamoaning haqiqiy sardori edi, o‘yinchilar orasida katta obro‘ga ega edi. U halol o‘ynadi, jamoa uchun bor kuchini sarfladi. Murabbiy sifatida unga hech qanday e’tirozim yo‘q edi. U har doim tanqidni jiddiy qabul qilardi, bu uning yetukligi va takomillashishga intilishidan dalolat beradi”.
Ilya Nazarevich — bu nafaqat o‘z jamoasiga yuqori natijalar keltirgan, balki xokkey rivojiga katta hissa qo‘shgan o‘yinchi. Uning professional yondashuvi, tahlil qilish qobiliyati va o‘yinga jiddiy munosabati uni boshqalardan ajratib turardi. Yevgeniy Popixin Nazarevich kelajakda o‘zini murabbiy sifatida muvaffaqiyatli namoyon qila olishiga ishonadi: “Uning katta tajribasi bor, u ko‘plab unvonlarni qo‘lga kiritdi, shu jumladan KXLda o‘ynadi. U xokkeyga jon-dili bilan yondashgan inson edi. Bunday odamlar bizning sportimizga kerak”.
Popixin, shuningdek, Toshkentdagi tomoshabinlar Nazarevichni halolligi va sadoqati uchun ayniqsa yaxshi ko‘rishganini ta’kidladi. “U O‘zbekiston uchun, bu mamlakatning sha’ni va or-nomusi uchun o‘ynadi. U har doim jamoani ruhlantiribgina qolmay, balki muxlislar qalbini ham zabt etishga muvaffaq bo‘lgan. Ilya ajoyib inson, men unga kelajakda faqat muvaffaqiyatlar tilayman. U xokkeyda namuna va professionallik timsoli,” — deya xulosa qildi Yevgeniy Nikolayevich.

Евгений Попихин об Илье Назаревиче: «Он был настоящим профессионалом, который отдавал хоккею всего себя»
Евгений Николаевич Попихин, мастер спорта международного класса, советский хоккеист и российский тренер, специально для «Караван-Инфо» поделился своими мыслями о защитнике Илье Назаревиче, который заслуженно получил звание лучшего защитника Казахской хоккейной лиги.
По словам Попихина, Назаревич — это игрок, который всегда демонстрировал исключительный профессионализм и серьёзное отношение к делу. «Приятно было работать с Ильёй. Он всегда отрабатывал на тренировках больше, чем молодые игроки. С годами, чтобы сохранять высокий уровень, приходится работать ещё больше, и Илья это понимал», — отмечает Евгений Николаевич.
Особенно Попихин подчеркнул лидерские качества Назаревича, его корректное поведение на льду и за его пределами: «Он был настоящим лидером команды, пользовался большим авторитетом среди игроков. Играл честно, выкладываясь за команду и для команды. У меня как у тренера не было к нему никаких претензий. Он всегда относился серьёзно к критике, что свидетельствует о его зрелости и стремлении становиться лучше».
Илья Назаревич — это игрок, который не только приносил высокие результаты своей команде, но и внёс огромный вклад в развитие хоккея. Его профессиональный подход, умение анализировать и серьёзное отношение к игре выделяли его среди других. Евгений Попихин уверен, что в будущем Назаревич может успешно проявить себя в качестве тренера: «У него огромный опыт, он выиграл немало титулов, в том числе играл в КХЛ. Это человек, который с душой относился к хоккею. Такие люди нужны нашему спорту».
Попихин также отметил, что зрители в Ташкенте особенно любили Назаревича за его честность и преданность. «Он играл за Узбекистан, за честь и совесть этой страны. Ему всегда удавалось не только вдохновлять команду, но и завоевывать сердца болельщиков. Илья — замечательный человек, которому я желаю только успехов в будущем. Он пример для подражания и символ профессионализма в хоккее», — подытожил Евгений Николаевич.