"Humo" muddatidan oldin yevro-Osiyo Do'stlik Kubogining final bosqichiga chiqadi
Toshkentda o’tkaziladigan Do’stlik Kubogining ikkinchi turida “Humo” VHL — tul AKM klubi ustidan muhim g’alaba qozondi.
Birinchi davr shiddatli kurashda o’tdi va hech bir jamoa hisobni ocholmadi. Biroq, ikkinchi davrda Humo o’z mahoratini namoyish etishga muvaffaq bo’ldi. 24-daqiqada Vladislav Dyukarev raqamli ustunlikdan foydalanib, Edgar Siksna va Vadim Kravchenkoga o’tkazilgandan so’ng hisobni ochdi. Yetti daqiqadan so’ng, yana ko’pchilikda, Pavel Sinyavskiy, Aleksandr Shevchenko va Vadim Kravchenkolarni topshirgandan so’ng hisobni ikki baravar oshirishga muvaffaq bo’ldi. 39-daqiqada Dyukarev ushbu uchrashuvda ikkinchi golini urdi, bu safar ozchilikda o’ynab, Kravchenko yana pas bilan qo’llab-quvvatladi.
Uchinchi davr nihoyatda keskin o’tdi, AKM 44-daqiqada Aleksandr Loktevning goli tufayli kechikishni kamaytirishga muvaffaq bo’ldi. Dushman tomonidan ajoyib bosimni boshdan kechirgan “Humo” darvozaboni Leonid Fomin ko’plab zarbalarni qaytarishga muvaffaq bo’ldi, shu bilan o’z jamoasining g’alabasini kafolatladi, shuningdek, uchrashuvning eng yaxshi o’yinchisi bo’ldi.
O’yindan so’ng, AKM murabbiyi Oleg Gorbenko mag’lubiyatning asosiy sabablaridan biri jamoaning ozchilikda o’ynaganida yomon o’yin ko’rsatganini ta’kidladi.
“Bizni raqamli tengsizlik o’ldirdi”, dedi Oleg Yuryevich va ba’zida o’yinchilar muz ustida yetarlicha faol va tajovuzkor harakat qilmaganligini qo’shimcha qildi. Bundan tashqari, u “Humo” darvozabonining ajoyib o’ynaganini va AKM jamoasi o’z lahzalarini samarali amalga oshira olmaganini ta’kidladi.
O’z navbatda, “Humo” bosh murabbiyi Dmitriy Katayev natijadan mamnunligini bildirdi va o’yin rejasini muvaffaqiyatli bajarganligi uchun o’z vasiylarini maqtadi. Uning ta’kidlashicha, raqib tezkor va tartibli edi, ammo jamoa ozchilikda bo’lsa ham yuqori darajada o’ynashga muvaffaq bo’ldi.
18 avgust kuni bo’lib o’tadigan o’yinda "Humo "qozoqning"Arlan" klubi bilan uchrashadi. Kataev taniqli raqib bilan ajoyib o’yinni kutishga chaqirdi, garchi jamoa turnirning final bosqichiga chiqishini kafolatlagan bo’lsa ham.

«Хумо» досрочно выходит в финальный этап Евро-Азиатского Кубка Дружбы
Во втором туре Кубка Дружбы, который проходит в Ташкенте, «Хумо» одержал важную победу над серебряным призёром ВХЛ — тульским клубом АКМ.
Первый период прошёл в напряжённой борьбе, и ни одна из команд не смогла открыть счёт. Однако во втором периоде «Хумо» удалось продемонстрировать своё мастерство. На 24-й минуте Владислав Дюкарев, воспользовавшись численным преимуществом, открыл счёт после передачи Эдгарса Сиксны и Вадима Кравченко. Спустя семь минут, снова в большинстве, Павел Синявский смог удвоить счёт после передачи Александра Шевченко и Вадима Кравченко. На 39-й минуте Дюкарев забросил свою вторую шайбу в этом матче, на этот раз уже при игре в меньшинстве, Кравченко вновь оказал поддержку при помощи передачи.
Третий период выдался невероятно напряжённым: АКМ удалось сократить отставание благодаря голу Александра Локтева на 44-й минуте. Испытывая невероятное давление со стороны противника, вратарь «Хумо» Леонид Фомин смог отразить многочисленные удары, тем самым гарантировав победу своей команде, а также став лучшим игроком встречи.
После матча тренер АКМ Олег Горбенко отметил, что одной из главных причин поражения стало неудачное выступление команды при игре в меньшинстве. «Нас убило численное неравенство», — заявил Олег Юрьевич, добавив, что порой игроки недостаточно активно и агрессивно действовали на льду. Помимо этого, он отметил, что вратарь «Хумо» отыграл превосходно, и команда АКМ не смогла эффективно реализовать свои моменты.
В свою очередь, главный тренер «Хумо» Дмитрий Катаев выразил удовлетворение результатом и похвалил своих подопечных за успешное выполнение игрового плана. Он отметил, что соперник был быстрым и организованным, но команда сумела отыграть на высоком уровне даже будучи в меньшинстве.
В матче, который пройдёт 18 августа, «Хумо» встретится с казахским «Арланом». Катаев призвал ожидать зрелищной игры с хорошо знакомым соперником, даже несмотря на то, что команда уже гарантировала свой выход в финальный этап турнира.